Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkinlerde diş teli takmak, daha düzgün bir gülümsemeye sahip olmanıza, ağız sağlığınızı iyileştirmenize ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte ağrılı ve pahalı diş tedavilerinden kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Artık Ankara’da diş teli takmayı seçen yetişkinlerin sayısı giderek artıyor.

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Neden Gerekli?

Çarpık veya yanlış hizalanmış dişleriniz varsa, dişlerinizi temizlemekte zorlanabilirsiniz. Ulaşılması zor yerlerde yemek artıkları ve plak birikebilir. Ayrıca plak sertleşerek tartara dönüşebilir ve bu da diş eti hastalığına ve diş çürümesine yol açabilir. Yetişkinlerde diş teli takmak dişlerinizi daha kolay temizlemenize ve plak oluşumunu önlemenize yardımcı olabilir. Diş telleri ayrıca kötü bir ısırığın düzeltilmesine de yardımcı olabilir. Diş teli ile düzleştirilen dişler özgüveni artırabilir ve sosyal durumları iyileştirebilir.

Yetişkinlerde ağız sağlığı iyileştirmenin uygun bir yolu olan diş tellerinden yararlana bilirler. Yanlış hizalanmış dişler diş eti hastalığına, diş çürümesine ve dengesiz ısırmaya neden olabilir. Ayrıca dengesiz bir ısırık, kronik baş ağrılarına ve boyun ağrısına yol açabilir. Gülümsemeleri konusunda bilinçli olan yetişkinler yaşlandıkça daha bilinçli hissedebilirler. Diş teli takmak korkularını yenmelerine ve özgüven kazanmalarına yardımcı olacaktır.

Diş teli ile düzleştirilen dişler aynı zamanda çürüklerin ve diş eti hastalıklarının önlenmesine de yardımcı olabilir. Düzenli olarak fırçalamazsanız ve diş ipi kullanmazsanız dişlerinizin üzerinde plak birikerek diş sorunlarına yol açabilir. Ayrıca çarpık dişler yemek artıklarını hapsederek tartar oluşumuna neden olabilir. Ayrıca çarpık dişlerin diş çürümesine yatkınlığı daha yüksektir. Harika bir gülümseme özgüveninizi artırır. Başkalarının etrafınızda daha güvende hissetmesini sağlayabilir.

Yetişkinlerde Diş Telli Ne Kadar Süre Takar?

Yetişkinlerin diş teli takma olasılığı artık çocuklara göre daha fazla , bu da onların diş tellerini daha uzun süre takmaları gerektiği anlamına geliyor. Tedaviler genellikle iki yılda tamamlanır ancak bu, sorunun ciddiyetine göre değişebilir. Ayrıca tedavi süresi maloklüzyonun türüne ve bunu düzeltmek için gereken hareketlerin karmaşıklığına bağlı olabilir. Sağlığınız için en doğru kararı verebilmeniz adına tedaviye başlamadan önce ortodonti uzmanı Özge Batmaz ile görüşmeniz önemlidir.

Yetişkinler ortodontik tedavi görmeden önce ortodonti uzmanını ziyaret etmeli. Dişleri ve ısırıkları hakkında profesyonel bir değerlendirme yapmalıdır. Yetişkinlerde diş teli kullanmayı düşünüyorsanız yetişkinlerle deneyimi olan bir ortodontistle çalışmanız önemlidir. En iyi planı bulmanıza ve ihtiyacınız olan tedaviyi aldığınızdan emin olmanıza yardımcı olabilir.

Ortodontik Tedavi Görmek İstiyorum Ancak Diş tellerinin Görünümünden Çekiniyorum?

Ortodonti uzmanı Özge Batmaz aracılığıyla yetişkin olarak diş teli taktırabilirsiniz.  Günümüzde ortodonti alanında diş sağlığı ve estetiği konusundaki uygulamalar gelişmekte ve tedavi seçenekleri çoğalmaktadır.Ortodontideki teknolojik gelişmeler, diş üzerine uygulanan diş tellerinin boyutlarını küçültmüş böylelikle kullanımı kolaylaşmış, estetiği kabul edilebilir hale getirmiştir. Aynı zamanda ortodontik sistemlerdeki gelişmeler tedavi sürelerinin de kısalmasına sebep olmuştur.

Estetik yaklaşımlardan şeffaf diş telleri olarak tanımlanan dişler kullanılır. INVISALIGN olarak da bilinen Şeffaf Plaklarla yapılan ortodontik tedavilerdir. Bu yöntemde herhangi bir tel ya da braket yoktur. Sistemin temeli, birkaç seri halinde üretilen şeffaf plakların, sıra ile kullanılmasına ve her plağın, dişte bir miktar harekete sebep olması ilkesine dayanır. Bu plaklar her iki haftada bir değiştirilir. Toplam plak sayısı ve tedavi süresi, çapraşıklığın durumuna göre değişir. Plakların şeffaf olmasının yanısıra en önemli avantajı; istendiği zaman geçici olarak çıkartılabilmesidir.

Lingual Ortodonti tedavisi olarak bilinen görünmeyen yetişkinlerde diş telli , tel ve braketlerin dişin arka yüzeyine takılması işlemidir. Kişiye özel olarak laboratuvar ortamında üretilen bu tellerin karşıdan bakıldığında görünmesi imkansızdır. Görünmeyen diş telleri tedavi bitimine kadar estetik kaygıyı minimum düzeyde tutmaktadır. Merak edilen ilgili konuları okuyabilirsiniz:

Lingual ortodonti görünmeyen diş teli tedavisi nedir?
Şeffaf Plak Ne Kadar Süre Takılır? Tedavi Ne Zaman Biter?

Görünmez diş teli kimlere önerilir? Hangi Yaşta Takılabilir?

 

Özge batmaz Ortodonti

Lingual Tedavi, Şeffaf Plak, Metal Diş Teli, Porselen Diş Teli, Damaklık, Ağız İçi Sabit Apareyler, Ağız İçi Hareketli Apareyler, Ağız Dışı Aparey, Estetik Diş Teli, Estetik Diş Teli, Ortognatik Ortodonti, Çocuk Ortodonti, Yetişkin Ortodonti, Düzeltici Ortodonti, Telsiz Ortodonti, Bonding Uygulaması, Lamina Porselen Kaplama

Özge Batmaz
ORTODONTİ TEDAVİ UZMANI

  • Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ankara’da

Yetişkinlerde diş teli takmak, daha düzgün bir gülümsemeye sahip olmanıza, ağız sağlığınızı iyileştirmenize ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte ağrılı ve pahalı diş tedavilerinden kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Artık Ankara’da diş teli takmayı seçen