Invisalign telsiz ortodonti yeni nesil ortodontik tedavi yöntemidir. Şeffaf plak tedavisinde , dişlerin düzenlenmesi için ve dişlere hareket vermek için tel-braket yerine kişiye özel üretilen ve takıp çıkarılabilen şeffaf plaklar kullanılır. Invisalign şeffaf plak tedavisini farklı kılan özelliklerden en önemlisi diş tellerine göre takılıp çıkartılabilir olmasıdır. Bu durum diş teli tedavisine göre hastaya büyük konfor sağlar. Ağız içi yara olma ihtimali diş teli ve braket kullanımına göre yok denilecek kadar azdır. Ağız içinde herhangi bir tel ve metal bulunmayacağından ağızda yara, batma, sürtünmeye bağlı tahriş gibi sorunlar yaşamazsınız.

Invisalign Telsiz Ortodonti Tedavisi Süreci Nasıl Başlamaktadır?

Tedaviye başlamaya karar verdikten sonra hastanın dişlerinin ölçüsü ya da dijital taraması alınır. Röntgenler ve fotoğraf kayıtları da alındıktan sonra Invisalign’ın merkezine gönderilir. Gönderilen diş kayıtları dijital ortama aktarılır ve tedavi planlaması için bilgisayar programında yurtdışı laboratuvarlarından doktora gönderilir. Dijital ortamda gönderilen diş kayıtlarınız üzerinde doktorunuz bir tedavi planlaması yapar. Bu süreç 1-2 hafta zaman alabilir. Arzu ederseniz, hekiminiz tedavi bitim kayıtlarını da sizinle paylaşabilmektedir. Onaylanan tedavi planlamaları sonrasında şeffaf plakların üretimine başlanır. Kargo süresine bağlı olarak 10 gün gibi bir sürede şeffaf plaklar doktora ulaşmış olur. Genel olarak, ilk ölçü alımından 1 ay sonra şeffaf plaklar kliniğimize ulaşmış olur ve tedavi süreci başlar.

Invisalign Telsiz Ortodonti Tedavisinde plakları ne sıklıkla değiştiriyorum?

Plaklar günde minimum 20-22 saat takılmalıdır, yemek harici sürekli ağızda olması önerilir. Plakların ne sıklıkla değiştirileceği ise doktorunuza ve tedavi planlamasına bağlıdır. Çoğu tedavi planlamasında plakların haftada bir değiştirilmesi uygun görülmektedir. Doktor bu süreyi bazı durumlarda 10-15 güne çıkarabilmektedir.

Şeffaf Plak

Şeffaf Plak Ne Kadar Süre Takılır?

Invisalign Telsiz Ortodonti Tedavisi ne kadar sürer?

Her hastanın tedavi planlaması farklı olduğu gibi tedavi süresi de farklıdır. Ancak klasik tel- braket sistemine nazaran, şeffaf plaklarla tedavi kişiye özel olması tedavi sürelerini kısaltmaktadır.

Invisalign Telsiz Ortodonti Tedavisi nasıl çalışıyor?

Nasıl ki klasik tel-braket sistemi, dişlere kuvvet uygulayarak dişleri hareket ettirerek düzelebiliyorsa; şeffaf plaklar da aynı şekilde dişlere uyguladıkları kuvvetler ile dişlerin hareket etmesini ve düzelmesini sağlamaktadır. Şeffaf plakların dişlere kuvvet uygulayabilmesi için bazı dişlerin üzerinde ‘ataçman’ denilen diş ile aynı renkte farklı şekillerde minik çıkıntılar konumlanabilir. Ancak ataçmanlar rahatsız edici değildir.

Invisalign Telsiz Ortodonti Tedavisi hangi hastalarda kullanılır?

Bu tedavi genç ya da yaşlı herkes için uygundur. Dişlerin arasındaki boşlukları kapatmak, diş sıkmak, dişlerin tam kapanmaması ve diş dizilimindeki çapraşıkları düzeltmek, çocuklarda çene bozukluklarını düzenlemek, kapanış bozukluklarında ve dar üst çene varlığında kullanılabilmektedir. Elbette, tedavinin hastaya uygun olup olmadığını belirleyecek olan kişi ortodonti uzmanıdır. Bu muayenede beklentiler detaylı olarak anlatılmalı ve uygun tedavi hekiminizle beraber seçilmelidir. Bu tedaviye uygunluğunuz için hekiminiz Özge Batmaz’a danışabilirsiniz.

Invisalign Telsiz Ortodonti Tedavisinin avantajları nelerdir?

Invisalign ortodontinin şeffaf olması ve takıp çıkarılabilir olması size oldukça konforlu bir tedavi süreci sunar. Gözle fark edilemeyecek şeffaflıkta olması hasta adaptasyon sürecini olumlu etkiler. Arkadaşlarınız ve hatta aileniz bile fark etmez. Yemek öncesi rahatlıkla çıkarılabildiği için, tel braket sistemindeki gibi kısıtlayıcı yeme alışkanlıkları gerektirmez. Böylece size özgürce yemek yiyebilme imkanı sunar. Klasik diş teli tedavisinde olduğu gibi diş fırçalamak zahmetli bir işe dönüşmez. Plağınızı çıkararak diş fırçalamanızı yapacağınız için tedavinizden önce ki diş hijyen standartlarınıza aynı düzende devam edebilme olanağı sağlar.

Ortodontik tedaviler hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve İnstagramdan takip edebilirsiniz

Özge batmaz Ortodonti

Lingual Tedavi, Şeffaf Plak, Metal Diş Teli, Porselen Diş Teli, Damaklık, Ağız İçi Sabit Apareyler, Ağız İçi Hareketli Apareyler, Ağız Dışı Aparey, Estetik Diş Teli, Estetik Diş Teli, Ortognatik Ortodonti, Çocuk Ortodonti, Yetişkin Ortodonti, Düzeltici Ortodonti, Telsiz Ortodonti, Bonding Uygulaması, Lamina Porselen Kaplama

Özge Batmaz
ORTODONTİ TEDAVİ UZMANI

  • Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ankara’da

Yetişkinlerde diş teli takmak, daha düzgün bir gülümsemeye sahip olmanıza, ağız sağlığınızı iyileştirmenize ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte ağrılı ve pahalı diş tedavilerinden kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Artık Ankara’da diş teli takmayı seçen