Görünmeyen diş teli Ankara

Lingual ortodonti, diştellerin diş yüzeyinin dile bakan iç tarafına yerleştirilmesiyle uygulanan ve böylece kimsenin dışarıdan fark etmediği estetik bir ortodontik tedavi yöntemidir. Bu yöntem, klasik tel braket sisteminde kullanılan diş telleri ile aynı şekilde çalışır ve her türlü ortodontik problemin çözümünde kullanılabilir.

Görünmeyen diş teli ortodonti hangi hastalarda kullanılabilir?

Görünmeyen diş teli ortodonti hastalar tarafından büyük oranda talep edilen bir teknik olup ortodontik probleme sahip tüm hastalarda kullanılabilir. Bu görünmeyen diş teli ile en yakınlarınız bile diş teli tedavisi gördüğünüzü bilmeyecek.

Lingual ortodontinin diğer avantajları nelerdir?

Lingual ortodontinin diğer tedavilere nazaran tamamıyla görünmez olması en büyük avantajıdır. Diş tellerinin fark edilmemesi hastanın diş tellerine adaptasyon sürecini en hafif şekilde atlatmasını sağlar. Kişiye özel bir sistem uygulandığından tedavinin neticelerini sanal ortamlardan görülebilir. Tedaviye başlamadan sonuçları hasta ile paylaşılabilir. Lingual ortodontide, kişiye özel braketler tasarlanır. Böylece sizin dişiniz hangi yöne gitmesi gerekiyor ise o ölçüde dişi hareket ettirir. Böylece kişiye ve dişe özel hareketleri ile ortodontik tedavi süresinin kısaltır.

Lingual ortodontide tedavi süresince kontroller, tel-braket sistemine göre daha uzun aralıklarla yapılmaktadır. Hastalarımızın 6 haftada bir kliniğe kontrol seansına gelmeleri yeterlidir. Böylece yoğun iş hayatı, seyahatleri olan veya yurtdışında olan hastalarımız sıklıkla bu yöntemi tercih etmektedir.

Lingual ortodontide diş fırçalamanın zor olacağı düşünülse de, yapılan çalışmalar aksi yönde sonuçlar bildirmiştir. Lingual ortodontide braketlerin yapısı daha küçük olduğu için ve tükürük bezlerinin açıldığı bölgelerde konumlandığı için tel braket sistemine göre daha az çürüğe sebep olur.

Günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilen  dişlerinizi estetiğe kavuşturacak yeni nesil tedavi biçimidir. Bu süreçte hekiminiz Özge Batmaz sizlere en iyi gülümsemeyi vermek için tüm bilgisiyle ve tecrübesiyle tedavinizi sürdürecek ve her zaman yanınızda olacaktır.

Lingual ortodontide diş telleri dil tarafında bulunduğu için rahatsızlığım daha çok mu olacak?

Lingual ortodontik tedavide hastalarımızın çoğu, diş tellerinin dil tarafında bulunmasından ötürü rahatsızlık verici olduğunu düşünür. Bu ortodontik tedavi sanılanın aksine hastada rahatsızlık hissi vermez. Klasik tel braket tedavisinde dişin ön yüzeyinde yer alan tellerden ötürü hastanın yanak ve duraklarında yara oluşturma riski vardır.  Lingual ortodontide ise dişin iç yüzeyinde  yer alan diş tellerinin dilde rahatsızlık verme ihtimali mevcuttur. Ancak bu rahatsızlıklar her iki sistemde de 7-10 gün arasında geçmektedir. Bu dönemden sonra diş tellerinin varlığı hissedilmemektedir. Lingual braketler dilin konumlandığı bölgede olduğu için hastanın alışma döneminde konuşmasını etkileyebilir. Bu durum 1 hafta gibi kısa bir sürede düzelecektir.

Lingual ortodonti klasik diş teli tedavilerine nazaran maliyeti daha yüksektir. Çünkü lingual diş telleri yurtdışı laboratuvarlarında kişiye özel tasarlanır. Bu nedenle  ek bir laboratuvar ücreti maliyete eklenmektedir. Ortodontinin en gelişmiş tedavi şekli olan, Lingual Ortodonti hem görünmez olması hem de estetik tedavi sonuçları açısından kesinlikle bu dezavantajları göz ardı edilesi kılmıştır.

Lingual ortodonti uygulaması nasıldır, acıtır mı?

Lingual ortodonti tedavisine karar verildikten sonra hastalarımızdan ölçüler alınarak yurtdışı laboratuvarlarına gönderilir. Bu laboratuvarlarda hastamız için hekimi tarafından belirlenen tedaviyi sağlayacak braketler(diş telleri) üretilir.

Lingual diş tellerinin uygulanması kolaydır ve yaklaşık 1 saat içerisinde braketler dişler üzerine yerleşmiş ve tedavi başlatılmış olur. Uygulaması esnasında hastamız acı hissetmeyeceği için anesteziye gerek duyulmaz ancak tedavi esnasında hastamız baskı tarzında ağrılar hissedebilmektedir.

Lingual ortodonti tedavisi ne kadar sürer?

Lingual Ortodonti klasik tel- braket tedavisine nazaran ortalama 2-3 ay daha kısa sürebilir. Kişiye özel braketler tasarlandığı için, dijital ortamda dişiniz hangi yöne gitmesi gerekiyor ise o ölçüde dişi hareket ettirir. Böylece kişiye ve dişe özel diş hareketleri ile ortodontik tedavi süresinin kısaltır. Ancak lingual ortodontide de, klasik sistemlerdeki gibi bazı değişkenler  tedavi süresinin uzatabilmektedir.

Lingual tedavinin ücreti nedir?

Lingual diş teli kişiye özle hazırlanmaktadır. Böylece telin tasarımı farklı olduğundan klasik tedaviye nazaran maliyeti daha yüksek bir yöntemdir. Çene yapısı ve diş yapınıza göre fiyatlar değişiklik gösterebilir. Hekiminizle görüşmenizde ücreti hakkında bilgi alabilirsiniz.

Özge Batmaz Lingual ortodonti hakkında ne söylüyor?

Dişleriniz bir yandan düzelirken, siz gülümsemenizin keyfini çıkarın… Lingual ortodonti, tedavi esnasında dahi özgürce gülümseyeceğiniz çok özel bir tedavi tekniğidir. Bu özel tedavi yöntemini sadece yeterli bilgi ve tecrübeye sahip ortodonti uzmanları uygulamaktadır.

Özge batmaz Ortodonti

Lingual Tedavi, Şeffaf Plak, Metal Diş Teli, Porselen Diş Teli, Damaklık, Ağız İçi Sabit Apareyler, Ağız İçi Hareketli Apareyler, Ağız Dışı Aparey, Estetik Diş Teli, Estetik Diş Teli, Ortognatik Ortodonti, Çocuk Ortodonti, Yetişkin Ortodonti, Düzeltici Ortodonti, Telsiz Ortodonti, Bonding Uygulaması, Lamina Porselen Kaplama

Özge Batmaz
ORTODONTİ TEDAVİ UZMANI

  • Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ankara’da

Yetişkinlerde diş teli takmak, daha düzgün bir gülümsemeye sahip olmanıza, ağız sağlığınızı iyileştirmenize ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte ağrılı ve pahalı diş tedavilerinden