Ortodontik Tedavi Nedir

Ortodontik tedavi; dişlerin ve/veya  çenelerin bozuklukları söz konusu olduğunda, uygun apareyler, teller ve braket adı verilen parçaların dişlerin üzerinde yapıştırılması ile gerçekleştirilen bir tedavi şeklidir. Ortodontik tedavinin hedefi; dengeli bir yüz profili ile dişlerin estetik ve fonksiyonel dizilimidir. Bunun yanı sıra, ortodontik tedavi diş ve dişeti sağlığına katkı sağlar ve ısırma-çiğneme gibi fonksiyonları düzeltir.

Ortodontik Tedavi Görebilmek İçin Yaş Aralığı Nedir?

Çocuklarınızı, 7 yaşından itibaren ortodontik muayene için bir ortodontiste göstermenizde fayda vardır. Bu yaşta, çocuklarda birkaç daimi dişin sürmüş olması bize  ortodontik durumunu değerlendirmek için olanak vermektedir. Bazı ortodontik problemler erken müdahaleyi gerektirecek kadar önemlidir. 7 ila  10 yaşları arasında basit ortodontik aparey ile yapılan tedavilerin amacı; ağız içindeki problemleri çözümleyerek ileride  daha ağır haline gelmelerini önlemektir. Önleyici tedaviler genellikle 12 aydan daha uzun sürmezler.

Ancak dişler ve ağız yapısı açısından çocuğunuz ortodontik tedavi için erken dönemdeyse, tedaviye başlamak için doğru  zamana kadar hastanın büyüme ve gelişimi 6 aylık periyotlarda takip edilmelidir.

Günümüzde, yetişkin bir hasta braket takmak için geç kalmış olarak düşünülmemelidir. Hastalarımızın büyük bir yüzdesini yetişkin hastalarımız oluşturmaktadır. Yetişkinlerdeki ortodontik tedavide en önemli hedeflerimiz; sağlık ve estetiktir.Yetişkin hastalarımızda, ağız içerisinde kaplama ve köprülerin varlığı yine ortodontik tedavi için bir engel teşkil etmez.  Kaplama yapılmış dişleriniz de restorasyon yapılmamış bir diş gibi hareket edecektir. Eksik dişler olduğunda, ortodontik tedavi kalan dişlerin uyumu ve implant için yeterli boşlukların açılması konusunda yardımcı olacaktır

Braketler Takıldıgında Canım Acıyacak Mı Ve Temizliğini Yapabilecek Miyim?

Braketlerin dişler üzerine yapıştırılması işlemi ağrılı bir işlem değildir. Braketler takıldıktan sonraki süreçte deilk 3-5 gün boyunca hafif düzeyde baskı tarzında hafif ağrılar hissedilebilir. Ancak bu ağrılar günlük hayatı etkilemez ya da kendinizi kötü hissetmenize neden olmaz.  Ancak, ortodontik tedavi sırasında belli ziyaretlerden sonra dişler birkaç gün hafif hassasiyetler, ağrılara maruz kalabilmektedir. Bu durumlarda,  Aspirin harici ağrı kesici ilaçlar rahatsızlıkları giderecektir.

Ortodontik tedavide dişlere yapıştırılan braketlerin varlığı nedeniyle dişlerde daha fazla yiyecek artığı birikecektir. Bu yüzden hastalarımızın her gün en az üç kere dişlerini fırçalaması istenmektedir. Bunun dışında ortodontik tedavi sırasında  diş ipi, ağız duşu ve gerekirse florür içerikli reçete sunulabilmektedir.

Ortodontik Tedavi Sırasında Beslenmem Normal Olabilecek Mi?

Ortodontik tedavinin seyri açısından ve diş sağlığı açısından  yeme alışkanlıklarının biraz değişmesi gerekmektedir. Bundan dolayı  tedavinin başarıyla sonuçlanması için dişlerine ve diş tellerine zarar verecek gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu gıdalar; sert yiyecekler, asitli içecekler, jelibon tarzı yapışkan şekerli yiyecekler ve sakızdır.

Ortodontik Tedaviler Nekadar Sürer?

Tedavi süresi her hastanın özel ortodontik soruna bağlıdır. Genel olarak, tedavi süresi 10 ila 30 ay arasında değişmektedir.

Ortodontik Tedavide Estetik Yaklaşımlar?

Bazı hastalarımız, ortodontik tedavide kullanılan tellerin görünümünden rahatsız olduğu için tedaviden çekinebilmektedirler. Günümüzde ortodonti alanında diş sağlığı ve estetiği konusundaki uygulamalar gün geçtikçe gelişmektedir. Ayrıca tedavi seçenekleri çoğalmaktadır.

Ortodontik tedavilerde estetik yaklaşımlardan ilki; ŞEFFAF DİŞ TELLERİ olarak tanımlanan dişler  ile aynı renkte şeffaf tellerin kullanımı içeren ortodontik tedavilerdir.

İkinci yaklaşım; İNVİSALİGN olarak da bilinen ŞEFFAF PLAKLARLA yapılan ortodontik tedavilerdir. Bu yöntemde herhangi bir tel ya da braket yoktur. Sistemin temeli, birkaç seri halinde üretilen şeffaf plakların, sıra ile kullanılmasına ve her plağın, dişte bir miktar harekete sebep olması ilkesine dayanır. Bu plaklar her iki haftada bir değiştirilir. Toplam plak sayısı ve tedavi süresi, çapraşıklığın durumuna göre değişir. Plakların şeffaf olmasının yanısıra en önemli avantajı; istendiği zaman geçici olarak çıkartılabilmesidir.

LİNGUAL ORTODONTİ tedavisi olarak bilinen görünmeyen diş telleri , tel ve braketlerin dişin arka yüzeyine takılması işlemidir. Kişiye özel olarak laboratuvar ortamında üretilen bu tellerin karşıdan bakıldığında görünmesi imkansızdır. Görünmeyen diş telleri tedavi bitimine kadar estetik kaygıyı minimum düzeyde tutmaktadır.

 

Özge batmaz Ortodonti

Lingual Tedavi, Şeffaf Plak, Metal Diş Teli, Porselen Diş Teli, Damaklık, Ağız İçi Sabit Apareyler, Ağız İçi Hareketli Apareyler, Ağız Dışı Aparey, Estetik Diş Teli, Estetik Diş Teli, Ortognatik Ortodonti, Çocuk Ortodonti, Yetişkin Ortodonti, Düzeltici Ortodonti, Telsiz Ortodonti, Bonding Uygulaması, Lamina Porselen Kaplama

Özge Batmaz
ORTODONTİ TEDAVİ UZMANI

  • Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ankara’da

Yetişkinlerde diş teli takmak, daha düzgün bir gülümsemeye sahip olmanıza, ağız sağlığınızı iyileştirmenize ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte ağrılı ve pahalı diş tedavilerinden kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Artık Ankara’da diş teli takmayı seçen