yetişkinlerde ortodonti tedavisi

Yetişkinlerde ortodontik edavi Ankara her yaşta ortodontik tedavi ile güzel bir gülüşe sahip olabiliriz.

Ben Bir Yetişkinim Ve Dişlerimin Estetiğinden Hiç Memnun Değilim, Ne Yapabiliriz?

Ortodontik tedavi sadece çocuklar ve gençler için değildir, günümüzde yetişkin bir hasta ortodontik tedavi görmek için geç kalmışım olarak düşünmemelidir. Hastalarımızın büyük bir çoğunluğunu  yetişkin hastalar oluşturmaktadır.

Dişhekimliğindeki gelişmeler gösteriyorki insanlar artık dişlerini daha fazla ağızda tutmaktadır. Mademki hayatımızın geri kalanınında diş kayıplarını önlemek için her türlü önlemi alıyoruz. Peki neden kendi dişlerimizle daha güzel estetik bir gülüşe sahip olmalıyım ki?

Sağlıklı diş ve dişeti olan bireylerde yaşa bakılmaksızın, ortodontik tedavi için gerekli diş hareketi süreçleri ve biyolojik yapıları aynıdır.

Ortodontik Tedavi Sadece Estetik Amaçlarla Mı Yapılmalıdır?

Yetişkinlerdeki ortodontik tedavide hedefimiz dişlerin görünümünü, estetiğini düzeltmenin yanısıra diş ve dişeti sağlığına birçok olumlu katkıda da bulunur. Yaşa bakılmaksızın ortodontik tedavi kişiye güzel bir gülüş ve bununla beraber özgüven kazandırır.

Dişlerinize ait problemler, çapraşıklık, dişler arası aralıkların olması ve asimetrik kapanış bozuklukları düzeltilmediği takdirde yaşla beraber gittikçe şiddetleri artabilir ve kötüleşebilir. Özellikle dişlerde çapraşıklık, diş yüzeylerinin temizliğini zorlaştırır. Ayrıca biriken plaklar çürüklere dişeti hastalıklarına ve ilerleyen dönemde diş kayıplarına neden olur. Aynı zamanda asimetrik kapanış bozuklukları, çiğneme ile ilgili sıkıntılar oluşturarak dişlerde aşınmalara neden olur. Ayrıca   çene ekleminizde ağrı ve rahatsızlıklara neden olur.

Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var Mı, İlk Yapmam Gereken Nedir?

Sizin ilk yapmanız gereken ortodontistine muayenedir. Doktorunuz sizden bir takım ölçüler ve röntgenler alır. Daha sonra dişlerinizi çevreleyen kemik ve dişeti sağlığı incelenir. Ortodontik tedavinizi planlar ve tedaviyle ve süresiyle ilgili size bilgiler verir.

Ağız İçerisinde Kaplamalarım Var Ortodontik Tedavi Görmemi Engeller Mi?

Yetişkin hastalarımızda, ağız içerisinde kaplama ve köprülerin varlığı ortodontik tedavi için bir engel teşkil etmez.  Kaplama yapılmış dişleriniz de restorasyon yapılmamış bir diş gibi hareket edecektir.

Eksik Dişlerimin Yerine İmplant Yaptırmayı Düşünüyorum, Ancak Doktorum Yeterli Yer Olmadıgını Söyledi. Ortodontik Tedavi Bu Problemi Çözer Mi?

Evet.  Çekilmiş dişlerin yanındaki dişler zamanla öne dogru kayarak çekim boşluğunu zamanla daraltır. Yetişkinlerde Eksik dişler olduğunda, ortodontik tedavi kalan dişlerin uyumu ve implant için yeterli boşlukların açılması konusunda yardımcı olacaktır

Ortodontik Tedavi Görmek İstiyorum Ancak Diş tellerinin Görünümünden Çekiniyorum?

Günümüzde ortodonti alanında diş sağlığı ve estetiği konusundaki uygulamalar  gelişmekte ve tedavi seçenekleri çoğalmaktadır.

Ortodontideki teknolojik gelişmeler,diş üzerine uygulanan diştellerinin boyutlarını küçültmüş böylelikle kullanımı kolaylaşmış, estetiği kabul edilebilir hale getirmiştir. Aynı zamanda ortodontik sistemlerdeki gelişmeler  tedavi sürelerininde kısalmasına sebep olmuştur.

Estetik yaklaşımlardan ilki; ŞEFFAF DİŞ TELLERİ olarak tanımlanan dişler kullanılır. Aynı renkte şeffaf tellerin kullanımı içeren ortodontik tedavilerdir.

İkinci yaklaşım; İNVİSALİGN olarak da bilinen ŞEFFAF PLAKLARLA yapılan ortodontik tedavilerdir. Bu yöntemde herhangi bir tel ya da braket yoktur. Sistemin temeli, birkaç seri halinde üretilen şeffaf plakların, sıra ile kullanılmasına ve her plağın, dişte bir miktar harekete sebep olması ilkesine dayanır. Bu plaklar her iki haftada bir değiştirilir. Toplam plak sayısı ve tedavi süresi, çapraşıklığın durumuna göre değişir. Plakların şeffaf olmasının yanısıra en önemli avantajı; istendiği zaman geçici olarak çıkartılabilmesidir.

Son yaklaşım ise; LİNGUAL ORTODONTİ tedavisi olarak bilinen görünmeyen diş telleri , tel ve braketlerin dişin arka yüzeyine takılması işlemidir. Kişiye özel olarak laboratuvar ortamında üretilen bu tellerin karşıdan bakıldığında görünmesi imkansızdır. Görünmeyen diş telleri tedavi bitimine kadar estetik kaygıyı minimum düzeyde tutmaktadır.

Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi Sosyal Ve İş Yaşamımı Etkiler Mi?

Ortodontik tedavi başladıktan sonra 1 hafta-10 günlük alışma sürecinde hassasiyetler ve baskı tarzında ağrılar oluşabilmektedir. Ancak günlük aktivitelerinizi veya sosyal yaşamınızı etkileyen problemlerle karşılaşmayacaksınız.

Yetişkinlerde De Diş Ve Yüzü İlgilendiren Her Türlü Problem Ortodontik Tedavi İle Düzeltilebilir Mi?

Dişlere ait ortodontik problemler tedavileri  çocuklar ve gençlerdeki gibi güzel ve ideal  sonuçları ile tamamlanır. Ancak yetişkinlerde büyüme faktörü artık olmadıgı için çenelerin farklılıklarına yönelik tedaviler( alt veya üst çenenin çok önde veya geride olması gibi) ve yüze ait görünüm problemleri ancak ortodontik tedaviye ek cerrahi desteği ile düzeltilebilirler.

Özge batmaz Ortodonti

Lingual Tedavi, Şeffaf Plak, Metal Diş Teli, Porselen Diş Teli, Damaklık, Ağız İçi Sabit Apareyler, Ağız İçi Hareketli Apareyler, Ağız Dışı Aparey, Estetik Diş Teli, Estetik Diş Teli, Ortognatik Ortodonti, Çocuk Ortodonti, Yetişkin Ortodonti, Düzeltici Ortodonti, Telsiz Ortodonti, Bonding Uygulaması, Lamina Porselen Kaplama

Özge Batmaz
ORTODONTİ TEDAVİ UZMANI

  • Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ankara’da

Yetişkinlerde diş teli takmak, daha düzgün bir gülümsemeye sahip olmanıza, ağız sağlığınızı iyileştirmenize ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte ağrılı ve pahalı diş tedavilerinden kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Artık Ankara’da diş teli takmayı seçen