Çarpık Dişler: Nedenleri ve Tedavisi

Çarpık dişler ile gülümseme mi? Sorun değil. Günümüzde dişlerinizi düzeltmenize ve gülüşünüzü aydınlatmanıza yardımcı olacak birçok seçenek var. Ağrılı metal diş telleri artık tek seçeneğiniz değil.  Bu, özellikle standart metal diş teli takmayı tercih etmeyen yetişkinler için iyi bir haber. Kozmetik diş tedavileri son birkaç yılda hem kalite hem de maliyet açısından büyük ölçüde gelişti.

Gülümsemeniz o kadar belirgin ve önemli bir özellik ki eğer çarpık bir gülüşünüz varsa bunun sizi nasıl mutsuz edebileceğini anlıyoruz. Çarpık dişler ısırmanızı ve diş minesinin eşit olmayan şekilde aşınmasını etkileyebilir.

Ama endişelenmeyin, sizin için bir çözüm var. Diş telleri işe yarayabilir ve ayrıca Invisalign hizalayıcılardan veya lingual diş tellerinden metal diş tellerine kadar pek çok seçenek vardır. Bu yazıda çarpık dişlere neyin sebep olduğu ve çarpık dişlerin nasıl düzeltileceği ele alınmaktadır.

Çarpık dişlerin nedeni nedir ?

Dişler çeşitli nedenlerden dolayı düzensiz gelişebilir. Örneğin genetik, çene büyümesi sorunları, tıkalı hava yolları ve ağız sağlığı koşullarının tümü rol oynayabilir. Süt dişlerinin hareket edecek çok fazla diş eti alanı vardır ve çoğu zaman çarpık bir şekilde dışarı çıkabilirler. Süt dişlerinin çarpık olmasına neden olan sorunlara bir göz atalım:

  • Çapraşıklık: Çocuğunuzun süt dişleri çarpıksa, bu kalıcı dişlerin de çarpık olacağı anlamına gelmez. Bebeğinizin dişlerinin birbirine oldukça kalabalık olduğunu fark ederseniz, kalıcı dişlerinin de bu sorundan muzdarip olma ihtimali vardır.
  • Travma: Bebeğinizin ağzında bir travma meydana gelirse veya süt dişlerinden bazıları olması gerekenden daha erken düşerse, kalıcı dişleri yamuk çıkabilir.
  • Genetik: Alt kapanış, aşırı kapanış ve çarpık dişler gibi pek çok sorun genetiğin etkisi altındadır ve bunu önleyemeyiz. Dişlerde çapraşıklık veya ısırma sorunları gibi sorunlar ortaya çıkarsa, çocuğunuzu bir doktora muayene ettirmek en iyisidir, böylece ilerlemeyi izleyebilir ve çocuğunuzun büyüdükçe ihtiyaçlarını değerlendirebilirler.
  • Parmak emme: Parmak emme ve hatta emzikler çocuğunuzun dişlerini etkileyebilir. Bu hareketler ön dişleri öne doğru itebilir, hatta bazı çocuklarda aşırı kapanışa neden olabilir. Çocuk bu alışkanlığı 6-7 yaşından sonra da sürdürürse bu durum daha da ağırlaşır, çünkü yetişkin dişleri bu yaşlarda çıkmaya başlar. Devam ederse ileride başka sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yetişkin veya daimi dişlerin neden çarpık olur

Süt dişlerinin neden çarpık çıktığına değindiğimize göre, yetişkin veya daimi dişlerin neden çarpık çıktığına bakalım:

  • Diş eti hastalığı: Diş eti sorunlarınız veya diş eti hastalığınız varsa, bunun dişlerinizin düzgünlüğünü etkilediğini göreceksiniz. Diş eti hastalığı dişlerinizin sallanmasına neden olabilir. Bu olduğunda, hizaları ve hatta ısırıklarınız bile değişip çarpık hale gelebilir.
  • Yaşlanma: Dişlerinizin öne doğru kayma eğiliminde olduğunu ve bu nedenle yaşlandıkça daha sıkışık hale geldiğini biliyor muydunuz? Çoğu zaman insanlar bunun yirmi yaş dişlerinin geri kalan dişlerini öne doğru itmesinden kaynaklandığını düşünürler. Ama gerçekte olan şu ki, çene kemiğiniz yoğunluğunu kaybediyor ve şekil değiştiriyor. Bu da dişlerin ön tarafta toplanmasını teşvik ediyor gibi görünüyor. Yaşlıların endişelenmesi gereken sadece kırışıklıklar değil.
  • Yaralanma: Yüzünüzdeki ciddi yaralanma dişlerinizin hareket etmesine neden olabilir. Ayrıca çenenizin pozisyonunu etkileyebilir ve hatta diş etlerinize zarar verebilir. Bütün bunlar elbette dişlerinizi etkileyebilir. Bunun olmasını önlemek için temas sporları sırasında diş eti koruyucuları kullandığınızdan emin olun.
  • Çene boyutu: Evrim nedeniyle çenelerimiz küçülüyor. Atalarımız kadar çiğnemek zorunda değiliz. Daha küçük bir çene boyutuyla birlikte kalabalık, çarpık ve yanlış hizalanmış dişler ortaya çıkar.
  • Diş bakımı: Dişlerinizi her yıl bir diş hekimine kontrol ettirmek hayati önem taşır. Bu şekilde diş eti hastalığı ve çürük gibi sorunları gözden kaçırmazsınız, zamanında tedavi edilirsiniz ve çarpık dişlerin fark edilmeden ortaya çıkma ihtimalini azaltırsınız.

Çarpık dişler nasıl düzeltilir ?

Sizin için en iyi tedavi seçeneği nedir? Ortodontiste yapacağınız bir gezi bunu anlamanıza yardımcı olacaktır, ancak burada birkaç seçeneğe bakalım.

Metal diş telleri

Dişleriniz ve diş etleriniz güçlüyse metal diş telleri her yaştan insan için iyi bir seçenektir. Tedavi, diş gereksinimlerinize bağlı olarak iki ila üç yıl arasında sürebilir. Metal diş telleri dişlerinize braketler, bantlar ve esnek tellerle tutturulur. Bunlar karmaşık diş sorunları için iyi bir seçenektir.

Öne çıkan ve ağrılı bir geçmişe sahip olan birçok kişi, metal diş tellerine yönelme fikrinden hoşlanmaz. Ancak bunların yapılma biçiminde birçok değişiklik oldu ve bunların daha küçük, renkli bantlı, daha az metalden yapılmış ve aynı zamanda birkaç yıl öncesine göre daha az acı verici olduğunu göreceksiniz.

Seramik diş telleri

Bunlar geleneksel metal diş tellerine benzer ancak şeffaf ve seramiktir  diş rengindedir. Bunlar size metal diş tellerinden biraz daha pahalıya mal olacaktır ancak düzleştirme işlemi aynıdır. Diş telinin gücüne ihtiyaç duyan ancak görünmesini istemeyen kişiler için iyi bir seçenektir.

Görünmez diş telleri

Invisalign gibi görünmez diş telleri neredeyse tamamen görünmez. Bu şeffaf plastik hizalayıcılar ağzınıza uyacak ve her dişin üzerine oturacak şekilde yapılmıştır. Biraz ağız koruyucuya benziyorlar.

Genellikle diş ihtiyaçlarınıza bağlı olarak birkaç haftada bir çıkarılır ve değiştirilir. Plastik hizalayıcı serisi, dişlerinizi yavaş yavaş doğru yere taşıyacaktır. Çarpık dişleri düzeltmek için harika olsalar da, ciddi hizalama düzeltmesi vakaları için bir çözüm değildirler.

Lingual diş telleri

Ayrıca daha ciddi diş çapraşıklık vakaları için önerilmez; lingual diş telleri dişlerinizin dilinize bakan tarafını kaplar. Bu şekilde aynı zamanda görünmez olurlar. Diğer diş teli seçeneklerine göre çok daha pahalıdırlar ve temizlenmesi zordur.

Diş Kaplamaları

Çarpık dişlere kaplama yaptırabilir misiniz? Cevap Evet. Dişleriniz arasında küçük bir sorun veya küçük boşluklar varsa kaplamalar iyi bir seçenek olabilir. Bunlar dişlerinizin üzerine yerleştirilen ince porselen kapaklardır. Dişlerinizi doğrudan dönüştürecek şekilde şekillendirilmiştir. Ne yazık ki dişlerinize çok uzun bir süre, bazen 20 yıl kadar bağlı kalırlar.

Nasıl yardımcı olabiliriz?

Gelişmiş Ortodonti ile Uzman Özge Batmaz, her yaştan hastayı tedavi etmek için en son ortodontik teknolojiyi kullanır. Invisalign’ın gülüşünüzü nasıl mükemmelleştire bileceğini görün ve çarpık dişleri nasıl düzeltebileceğinizi öğrenin. Invisalign’ın sizin için doğru çözüm olup olmadığı konusunda profesyonel bir yanıt için Ortodonti Uzmanı Özge Batmaz ve ekibiyle iletişime geçin.

Özge batmaz Ortodonti

Lingual Tedavi, Şeffaf Plak, Metal Diş Teli, Porselen Diş Teli, Damaklık, Ağız İçi Sabit Apareyler, Ağız İçi Hareketli Apareyler, Ağız Dışı Aparey, Estetik Diş Teli, Estetik Diş Teli, Ortognatik Ortodonti, Çocuk Ortodonti, Yetişkin Ortodonti, Düzeltici Ortodonti, Telsiz Ortodonti, Bonding Uygulaması, Lamina Porselen Kaplama

Özge Batmaz
ORTODONTİ TEDAVİ UZMANI

  • Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ankara’da

Yetişkinlerde diş teli takmak, daha düzgün bir gülümsemeye sahip olmanıza, ağız sağlığınızı iyileştirmenize ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte ağrılı ve pahalı diş tedavilerinden kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Artık Ankara’da diş teli takmayı seçen