Çocuklarda Diş Teli Ortodonti Tedavisi Ankara

Çocuklarda Diş Teli Ortodonti Tedavisi Ankara da bir arayış içerisinde iseniz  doğru yerdesiniz. Erken bir ortodontik muayeneden geçmesini sağlamak, hayatlarının ilerleyen dönemlerinde sağlıklı ve düz bir gülümsemeye Çocuklar pek çok farklı sebepten ötürü diş teline ihtiyaç duyabilir. Çocuklarda ortodonti tedavisinin sebepleri arasında çapraşık diş, dişlerin çakışması, ağızda kalabalıklaşma ya da kapanış bozuklukları olabilir. Bazen ağız ve çene problemleri, çocuklarda süt dişlerinin erken düşmesinden ya da parmak emme gibi istenmeyen alışkanlıkların yürütülmesinden meydana gelebilir. Ancak bu noktada belirtmekte fayda vardır ki çoğu ağız, diş ve çene sorunu kalıtsal olarak çocuğa geçmektedir. Bu yüzden de eğer sizin ya da ailenizin genelinde ortodonti sorunları yaşanmışsa büyük bir ihtimalle çocuğunuzun da diş tellerine ihtiyacı olacaktır.

Çocuklar İçin Diş Teli Tedavisi İçin Muayene Gerektiren Durumlar Nelerdir?

 • Çapraşık ya da yanlış konumlanmış dişler
 • Sürmemiş dişler
 • Önde konumlanmış dişler
 • Aşırı ilerde veya geride konumlanmış çene
 • Yanak ısırma ve dudak ısırma
 • Parmak emme ve tırnak yeme
 • Ağızdan solunum
 • Alt ve üst dişlerin temas etmemesi veya anormal bir şekilde kapanması
 • Dengeli olmayan yüz görünümü
 • Süt dişlerinin erken veya geç kayıpları

 Diş Teli Ne Zaman Takılmalıdır?

Çocuklarda diş teli takılması için en uygun zaman 11-12 yaşlarıdır. Ancak kalıcı dişlerin çıktığı 7-8 yaşlarından itibaren bir diş hekiminin kontrolünde olması önemlidir. Eğer çocuğunuzun 11-12 yaş dönemi geçtiyse de diş teli tedavisi planlanabilir. Ancak erken başlanması tedaviden elde edilen başarı oranını arttırır.

Çocuklarda Ortodontinin Avantajları Nelerdir?

Gelişimin devam ettiği döneminde ortodonti tedavisi çenenin düzgün bir şekilde gelişimini tamamlaması sağlar. Diş dizilimi istenen düzende olur. Ağızdaki kapanma güçlüğü sorunu çözüleceği için ağızdan solunum önlenmiş olur. Çarpık çıkan dişlere en baştan müdahale edilmiş olur. Bu tedavinin çocukluk döneminde tamamlanmış olması, ağız ve diş sağlığı açısından da önemlidir.

Çocuğum ne kadar süre diş teli takmalı?

Çocuk hastalarda ortodonti tedavisinin süresi, vakadan vakaya farklılık gösterir. Bu süre, problemin kendisine bağlı olduğu gibi çocuğunuzun ne kadar işbirlikçi ve uysal olduğuna da bağlıdır. Standart ortodonti tedavi süreleri, genellikle 18 aydan başlar ve 36 aya kadar sürebilir. Çocuğunuzun büyüdükçe ve gelişim gösterdikçe bu süreler farklı zaman dilimlerine dönüşebilmektedir. Çocuğunuzun ortodonti tedavisi süresi, kapsamı ve tüm detayları hakkında en doğru bilgiyi elbette tedaviyi uygulayan hekiminiz verecektir.

sahip olmalarını sağlamanın en iyi yoludur. Çocuk Ortodontisi için ilk muayene 7 yaşına kadar yapılmasını tavsiye etmektedir. Ancak, bazı ortodontik problem belirtileri varsa, çocuğunuzun dişlerini mümkün olan en kısa sürede tedavi ettirmelisiniz. Çocuklarda ortodontik tedavi alanında en çok tercih edilen tedavi yöntemi diş teli tedavisidir.

Çocuk Ortodontisinde Diş Telleri Çürük Yapar Mı?

Çocuklar için ortodonti tedavisi yapılırken ailelerin en büyük endişelerinden biri diş tellerinin çürüklere neden olup olmamasıdır. Diş telleri kesinlikle çürüklere neden olmayacaktır. Ancak ağız temizliğine dikkat etmeyen, braket boşluklarını önerildiği gibi temizlemeyen çocuklarda braketlerinin etrafının çürümesi söz konusu olabilir.

Çocuk Ortodontisi Ağrılı Bir İşlem Mi?

Çocuklarınızın diş hekimi korkularını yenecek en faydalı tedavilerden biri çocuk ortodontisidir. Çocuk ortodonti tedavisinde uygulama seansları ağrısızdır. Ancak tellerin takıldığı ilk 1 hafta biraz zorlu geçebilir. Ağız içinde özellikle yanaklarda yaralar oluşabilir. Bu yaralar 1 hafta içinde kendiliğinden geçecektir. Braketlerin ağız içindeki varlığına alışıldığında süreç sorunsuz işleyecektir.

 

 

 

Özge batmaz Ortodonti

Lingual Tedavi, Şeffaf Plak, Metal Diş Teli, Porselen Diş Teli, Damaklık, Ağız İçi Sabit Apareyler, Ağız İçi Hareketli Apareyler, Ağız Dışı Aparey, Estetik Diş Teli, Estetik Diş Teli, Ortognatik Ortodonti, Çocuk Ortodonti, Yetişkin Ortodonti, Düzeltici Ortodonti, Telsiz Ortodonti, Bonding Uygulaması, Lamina Porselen Kaplama

Özge Batmaz
ORTODONTİ TEDAVİ UZMANI

 • Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ankara’da

Yetişkinlerde diş teli takmak, daha düzgün bir gülümsemeye sahip olmanıza, ağız sağlığınızı iyileştirmenize ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte ağrılı ve pahalı diş tedavilerinden kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Artık Ankara’da diş teli takmayı seçen