Görünmez diş teli Ankara

Görünmez diş teli, dişleri düzeltmek ve hizalamak için kullanılan bir ortodontik tedavi yöntemidir. Bu yöntem, geleneksel metal veya seramik braketlerin dişlerin dış yüzeyine değil, iç yüzeyine  yapıştırıldığı bir tedavi türüdür. Bu sayede braketler dışarıdan görünmez hale gelir. Tedavi süreci estetik açıdan daha cazip bir seçenek sunar.

Lingual ortodonti, dişlerin arkasına yerleştirilen özel tasarlanmış braketler ve teller kullanır. Bu braketler, dişlerin iç yüzeyine yapıştırıldığı için dışarıdan bakıldığında görünmezdir. Lingual ortodonti, özellikle estetik kaygıları olan yetişkin hastalar arasında popülerdir. Çünkü tedavi sırasında braketlerin dışarıdan görülmemesi tedavinin sosyal etkisini azaltabilir.

 Görünmez diş teli nedir?

Yanlış dizilimli çapraşık dişler sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de en sık rastlanan sorunlar arasındadır. Özellikle alt ve üst çenenin düzgün şekilde kapanmaması durumu olarak da bilinen maloklüzyon, bu sorunların başında gelir. Ortodonti alanında hedef, bu ve benzeri sorunlarda dişlerin tekrar anatomik olarak normal dizilime sahip olmasını sağlamaktır. Bu amaçla ortodontide en sık kullanılan tedavi yöntemleri arasında diş teli tedavisi gelir. Teller, metal diş telleri, şeffaf diş telleri, seramik diş telleri ve lingual, yani görünmeyen diş teli şeklinde sınıflara ayrılır. Görünmeyen diş teli , dişlerin dile bakan iç kısmına yerleştirilen bir tedavi aparatıdır.

Görünmez diş teli tedavisi yaş sınırlaması var mıdır?

Bu ortodontik tedavi, çocuk, erkek, kadın, yaşlı olmak üzere herkes ve her yaş grubu tarafından güvenle tercih edilebilir. Görünmez diş telleri hastanın diş yapısına ve özel ihtiyaçlarına göre planlanır. Bu braketler daha sık olarak estetik kaygı güden ve estetik ve anatomik olarak kendi dişleri ile sonuç elde etmek isteyen kişiler tarafından tercih edilir.

Lingual braketler herkese uygun mudur?

Lingual braketler herkese uygun olmayabilir. Her birey için lingual braketlerin uygun olup olmadığı konusunda bir diş hekiminin tavsiyesi önemlidir. Diş hekiminiz, dişlerinizin durumu, ağız yapınız ve kişisel tercihleriniz gibi faktörleri değerlendirecektir. Size en uygun tedavi seçeneğini önermelidir.

Aşağıdaki durumlar, lingual braketlerin tedavisinde olabilecek zorluklardır.

 • Dil Problemleri: Dilin arka yüzeyi oldukça hassas bir alandır ve bazı insanlar için lingual braketlerle uyum sağlamak zor olabilir. Dil hassasiyeti, dilin boyutu ve konumuna göre değişebilir.
 • Konuşma Zorlukları: Lingual braketler, dilin arka yüzeyini etkileyebilir ve bazı insanlar için konuşma zorluğuna neden olabilir. Özellikle braketlerin ilk takıldığı dönemde konuşma güçlüğü yaşanabilir.
 • Temizlik Zorlukları: Dişleri temizlemek lingual braketlerle daha zor olabilir çünkü braketler dilin iç tarafında bulunduğundan, geleneksel dış yüzey braketlere göre daha zor erişilebilir olabilir.
 • Tedavi Süresi: Lingual braketlerin kullanımı, tedavi süresini etkileyebilir. Bazı durumlarda tedavi süresi daha uzun olabilir.
 • Maliyet: Lingual braketler, geleneksel dış yüzey braketlere göre daha pahalı olabilir.
Diş Teli mi? Şeffaf Plak mı?

Diş Teli mi? Şeffaf Plak mı?

Görünmez diş teli tedavisi ne kadar sürer?

Genel olarak, görünmez diş teli tedavi süresi geleneksel dış yüzey braketlerle benzer olabilir veya biraz daha uzun veya kısa olabilir. Tedavi süresi genellikle 6 ay ile 2,5 yıl arasında değişebilir. Daha karmaşık vakalarda veya ciddi diş düzensizliklerinde tedavi süresi daha uzun olabilir. Tedavi süresi, dişlerin hareket hızı, uygun tedavi uyumunu ve diğer faktörleri içeren birçok değişkeni içerir.

Tedavi süresini belirlemek için en iyi yol, Ortodonti Uzmanı Özge Batmaz ile iletişime geçmektir. Uzman, dişlerinizin durumunu değerlendirerek size tahmini bir tedavi süresi verebilir. Tedavinin sizin için ne kadar süreceği konusunda daha net bir fikir sunabilir.

Görünmez diş teli avantajları

Lingual braketler yani görünmez diş tellerinin sunduğu bazı avantajlar özetle şu şekildedir;

 • Dışarıdan bakıldığında görünmezler.
 • Estetik görünüm kaygısı olan yetişkin hastalar için faydalı bir opsiyondur.
 • Braketlerin iç yüzeyde olması tedavi sürecinin en iyi şekilde gözlemlenmesini sağlar.
 • Her yaş grubu için uygundur.

Hastanın çene ve yüz yapısına, gülüşüne özel olarak tasarlanan braketler tedavi esnasında oluşabilecek teknik sorunları azaltır.

Lingual  ortodonti her diş yapısına uygun mudur

Lingual ortodonti, diş teli tedavisinin bir türüdür. Şeffaf plakların veya lingual braketlerin   kullanıldığı bir yöntemdir. Ancak lingual ortodonti her diş yapısına uygun olmayabilir. İşte bu konuda göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörler:

 • Dil ve Ağız Yapısı. Lingual braketler, dilin arka yüzeyine yerleştirildiği için dil ve ağız yapısını etkileyebilir. Dil hassasiyeti, boyutu ve konumu, lingual braketlerin rahatça yerleştirilip kullanılmasını etkileyebilir. Uzman doktor Özge Batmaz, dil yapınızın lingual braketlerle uyumunu değerlendirebilir.
 • Diş Problemleri: Lingual braketler genellikle dişlerin arkasına yerleştirildiğinden, dişlerin durumuna ve büyüklüğüne bağlı olarak uygunluk farklılık gösterebilir. Bazı dişlerin şekli veya büyüklüğü, lingual braketlerin kullanımını zorlaştırabilir.
 • Konuşma ve Rahatlık. Lingual braketler, dilin arka yüzeyini etkileyebilir ve bazı insanlar için konuşma zorluklarına neden olabilir. Tedavinin başlangıcında konfor eksikliği yaşanabilir, ancak zamanla alışma süreci olabilir.
 • Estetik Tercihler. Lingual braketler, geleneksel dış yüzey braketlere göre daha az görünürdür, bu nedenle estetik kaygıları olan bireyler için tercih edilebilir. Ancak şeffaf plaklar gibi diğer görünmez ortodonti seçenekleri de estetik kaygıları gidermek için düşünülebilir.

En iyi sonuçları elde etmek ve en uygun tedavi seçeneğini seçmek için  ortodontistle  görüşmek önemlidir.

Özge batmaz Ortodonti

Lingual Tedavi, Şeffaf Plak, Metal Diş Teli, Porselen Diş Teli, Damaklık, Ağız İçi Sabit Apareyler, Ağız İçi Hareketli Apareyler, Ağız Dışı Aparey, Estetik Diş Teli, Estetik Diş Teli, Ortognatik Ortodonti, Çocuk Ortodonti, Yetişkin Ortodonti, Düzeltici Ortodonti, Telsiz Ortodonti, Bonding Uygulaması, Lamina Porselen Kaplama

Özge Batmaz
ORTODONTİ TEDAVİ UZMANI

 • Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ankara’da

Yetişkinlerde diş teli takmak, daha düzgün bir gülümsemeye sahip olmanıza, ağız sağlığınızı iyileştirmenize ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte ağrılı ve pahalı diş tedavilerinden kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Artık Ankara’da diş teli takmayı seçen