Şeffaf diş plakları, dişleri hizalamak veya düzleştirmek için kullanılan bir ortodontik cihazdır. Genellikle, dişlerinize uygun ölçülere göre hazırlanır ve dişlerinizin üzerine takılır. Dişlerinize sıkıca oturması için tasarlanmıştır ve dişlerinizin hareket etmesine izin verir. Şeffaf diş plakları genellikle metal diş tellerine göre daha az gözle görülür ve çıkarılıp takılabilirler. Ancak, konuşmayı etkileyebilirler, ağzınızın içinde bir yabancı madde gibi hissettirebilirler. Başlangıçta, bazı insanlar dişlerini sıkıştırmak veya bazı harfleri doğru telaffuz edememek gibi sorunlar yaşayabilirler. Şeffaf diş plakları için uygun bir şekilde tasarlandıysa ve doğru bir şekilde takıldıysa, şeffaf plaklarla konuşmak da öğrenilebilir ve konuşmayı etkilemez. Zamanla diş plaklarına alışmak ve konuşmanızı daha iyi hale getirmek için pratik yapmak da yardımcı olabilir.

Şeffaf Plak ile Uygulanan Ortodontik Tedavinin Avantajları Nelerdir?

Şeffaf diş plaklarının bir başka avantajı da, yeme ve içme sırasında plakları çıkarabiliyor olmanızdır. Bununla birlikte, diğer ortodontik tedavilerden daha az fark edilir olduğu için birçok insan bunu göz önünde bulundurarak şeffaf diş plaklarını tercih etmektedir. Çok özel günlerde (Düğün, şampiyonluk maçı vb) bir kaç saatliğine plaklarınızı takmayabilirsiniz.

Invisalign Telsiz Ortodonti Tedavisi Süreci Nasıl Başlamaktadır?

Tedaviye başlamaya karar verdikten sonra hastanın dişlerinin ölçüsü ya da dijital taraması alınır. Röntgenler ve fotoğraf kayıtları da alındıktan sonra Invisalign’ın merkezine gönderilir. Gönderilen diş kayıtları dijital ortama aktarılır ve tedavi planlaması için bilgisayar programında yurtdışı laboratuvarlarından doktora gönderilir. Dijital ortamda gönderilen diş kayıtlarınız üzerinde doktorunuz bir tedavi planlaması yapar. Bu süreç 1-2 hafta zaman alabilir. Arzu ederseniz, hekiminiz tedavi bitim kayıtlarını da sizinle paylaşabilmektedir. Onaylanan tedavi planlamaları sonrasında şeffaf plakların üretimine başlanır. Kargo süresine bağlı olarak 10 gün gibi bir sürede şeffaf plaklar doktora ulaşmış olur. Genel olarak, ilk ölçü alımından 1 ay sonra şeffaf plaklar kliniğimize ulaşmış olur ve tedavi süreci başlar.

Diş Teli mi? Şeffaf Plak mı?

 

Diş Teli mi? Şeffaf Plak mı?

Dişlerinizde oluşan eğriliğin düzeltilmesi için birden fazla yöntem mevcuttur. Bunların içinde en sık başvurulanlar diş teli ve şeffaf plak tedavisidir. Bu iki tedaviden hangisinin daha iyi olduğu sıkça karşılaştığımız bir sorudur. “Diş Teli mi? Şeffaf Plak mı?”  sorunun tek bir cevabı bulunmamaktadır. Çünkü her iki tedavinin de kendine has avantajları ve dezavantajları vardır. Bu konudaki yazımızı avantajları ve dezavantajlarını  okuyabilirsiniz.

Özge batmaz Ortodonti

Lingual Tedavi, Şeffaf Plak, Metal Diş Teli, Porselen Diş Teli, Damaklık, Ağız İçi Sabit Apareyler, Ağız İçi Hareketli Apareyler, Ağız Dışı Aparey, Estetik Diş Teli, Estetik Diş Teli, Ortognatik Ortodonti, Çocuk Ortodonti, Yetişkin Ortodonti, Düzeltici Ortodonti, Telsiz Ortodonti, Bonding Uygulaması, Lamina Porselen Kaplama

Özge Batmaz
ORTODONTİ TEDAVİ UZMANI

  • Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ankara’da

Yetişkinlerde diş teli takmak, daha düzgün bir gülümsemeye sahip olmanıza, ağız sağlığınızı iyileştirmenize ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte ağrılı ve pahalı diş tedavilerinden kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Artık Ankara’da diş teli takmayı seçen