Diş Teli mi? Şeffaf Plak mı?

Dişlerinizde oluşan eğriliğin düzeltilmesi için birden fazla yöntem mevcuttur. Bunların içinde en sık başvurulanlar diş teli ve şeffaf plak tedavisidir. Bu iki tedaviden hangisinin daha iyi olduğu sıkça karşılaştığımız bir sorudur. “Diş Teli mi? Şeffaf Plak mı?”  sorunun tek bir cevabı bulunmamaktadır. Çünkü her iki tedavinin de kendine has avantajları ve dezavantajları vardır.

Şeffaf Plak Avantajları Nelerdir?

Şeffaf plaklar çıkartılabilir olduğu için kullanımları tellerden farklıdır. Çünkü yemek yerken ve diş fırçalarken çıkartılmalıdır. Ayrıca sıcak içeceklerden dolayı deforme olabilir bu yüzden çay, kahve içerken de çıkarılmalıdır. Böylece günlük hayatı ve yeme içme düzenini etkilemez. Sigara içen kişilerde sık değiştirildiği için sararma yapmaz. Günde 2 defa ılık suda diş fırçasıyla temizlenmelidir. Böylece tellerden daha hijyeniktir.

Diş eti problemleri olan, kapanışında ufak sorunları olan ve/veya daha küçük çapraşıklıkları bulunan vakalarda invisalign tedavisi daha avantajlı olabilir. Şeffaf plak tedavisi daha uzun aralıklı ve daha kısa kontroller gerektirdiği için randevulara vakit ayırmakta zorlanan için kolaylık sağlar. Ayrıca plaklar çıkarılabilir olduğu için temizliği daha kolaydır. Plaklar kolay fark edilmez. sonuç olarak tedavi başarısı için şarttır. Plaklar günde en az 22 saat takılmalıdır.

Diş teli tedavisi Avantajları Nelerdir?

Büyük kapanış sorunları, geniş boşluklar ve büyük kök hareketleri gerektiren durumlarda tercih edilmektedir. Ayrıca diş teli ve braketlerle ağız hijyenini sağlamak daha çok çaba gerektirmektedir. Daha karmaşık diş hareketleri için idealdir. Diş telleri daha görünür olmasına karşın porselen veya renkli braket seçenekleri mevcuttur. Konuşma diş telinden etkilenmez.

Şeffaf Plak Ne Kadar Süre Takılır?

Şeffaf Plak Tedavisi

Hastalarımıza ortodonti tedavisi gerekli görüldüğünde, estetik bulunmayan çene ve çene görüntüsünü kalıcı bir tedaviyle değiştirmek için şeffaf plak tedavisi uygulanır. “Telsiz ortodonti” olarak adlandırılan bu yöntem literatürde “invisalign” olarak da karşınıza çıkabilir. Ortodonti muayene sonucu hastanın çene ve diş ölçüleri alınır. Alınan ölçüler plak yapan merkeze gönderilir. Sonrasında sipariş verilen plakalar hastaya takılmak üzere kliniğimize ulaşır. Bu paklar teknolojik  yenilikçi bir tedavi ile şeffaf plaklar üretilir. Şeffaf plaklar kişiye özel olarak üretilerek dişlerde sıfıra yakın oynama yapar. Plakların ilk defa takılma işlemi ortodonti uzmanı  tarafından yapılmalıdır. Şeffaf plakların ne kadar takılacağı hekimin kontrolünde karar verilir. Sonuç olarak yeterli süre boyunca takılarak tedavi tamamlanır.

Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Yapılır ?

Diş teli tedavisine göre avantajlı olan şeffaf plak tedavisi, son zamanlarda ortodonti alanında oldukça yaygın bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Fakat hastaların %80-90 oranına uygulanabilir. Ayrıca bu tedavi kime uygulanır yazımızı konuya bilirsiniz. Geri kalan hastalar da tel tedavisine yönlendirilir. Peki şeffaf plak tedavisi kimlere yapılmaktadır?

  • Plak kullanımına uygun diş çapraşıklığı olan kişilerde
  • Ağız, diş ve çene yapısı uygun olan,
  • Dişleri arasında boşlukları çok büyük olmayan,
  • Estetik kaygısı olan,
  • Dişlerin yerleşmesi için yer darlığı çeken, dişleri arasındaki mesafeleri çok küçük olan,
  • Diş dizilimi simetrik olmayan,
  • Diş aralarında boşluk olan,
  • Alt çenesi önde olmayan,
  • Çok küçük dişleri olmayan, hastalara bu tedavi yapılmaktadır.

 

Ortodonti uzmanı Özge Batmaz , sizin için hangi tedavinin daha etkili ve daha hızlı olacağını, detaylı bir muayeneden sonra belirleyecektir. Sonuç olarak ileri teknolojik gelişmeler sayesinde bugün birçok vakayı şeffaf plak ile tedavi edebiliyoruz.

Özge batmaz Ortodonti

Lingual Tedavi, Şeffaf Plak, Metal Diş Teli, Porselen Diş Teli, Damaklık, Ağız İçi Sabit Apareyler, Ağız İçi Hareketli Apareyler, Ağız Dışı Aparey, Estetik Diş Teli, Estetik Diş Teli, Ortognatik Ortodonti, Çocuk Ortodonti, Yetişkin Ortodonti, Düzeltici Ortodonti, Telsiz Ortodonti, Bonding Uygulaması, Lamina Porselen Kaplama

Özge Batmaz
ORTODONTİ TEDAVİ UZMANI

  • Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ankara’da

Yetişkinlerde diş teli takmak, daha düzgün bir gülümsemeye sahip olmanıza, ağız sağlığınızı iyileştirmenize ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte ağrılı ve pahalı diş tedavilerinden kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Artık Ankara’da diş teli takmayı seçen