Şeffaf Plak Tedavisi

Her hastanın tedavi planlaması farklı olduğu gibi tedavi süresi de farklıdır. Ancak klasik tel- braket sistemine nazaran, şeffaf plaklarla tedavi kişiye özel olması tedavi sürelerini kısaltmaktadır. “Şeffaf plak tedavisi ne kadar sürer?” sorusu sıklıkla merak edilen sorulardır. Ancak net bir süreden söz edilemez. Vakanın durumuna ve kişinin plak takma yoğunluğuna bağlı olarak tedavi süresi değişebilir. Ortalama tedavi süresi 3 ay – 18 aydır.

Şeffaf Plak Ne Kadar Süre Takılır?

Hastalarımıza ortodonti tedavisi gerekli görüldüğünde, estetik bulunmayan çene ve çene görüntüsünü kalıcı bir tedaviyle değiştirmek için şeffaf plak tedavisi uygulanır. “Telsiz ortodonti” olarak adlandırılan bu yöntem literatürde “invisalign” olarak da karşınıza çıkabilir. Ortodonti muayene sonucu hastanın çene ve diş ölçüleri alınır. Alınan ölçüler plak yapan merkeze gönderilir. Sonrasında sipariş verilen plakalar hastaya takılmak üzere kliniğimize ulaşır. Bu paklar teknolojik  yenilikçi bir tedavi ile şeffaf plaklar üretilir. Şeffaf plaklar kişiye özel olarak üretilerek dişlerde sıfıra yakın oynama yapar. Plakların ilk defa takılma işlemi ortodonti uzmanı  tarafından yapılmalıdır. Şeffaf plakların ne kadar takılacağı hekimin kontrolünde karar verilir. Sonuç olarak yeterli süre boyunca takılarak tedavi tamamlanır.

Şeffaf Plak Tedavisi Hangi Hastalarda Kullanılır?

Genç ya da yaşlı bütün hastalarda kullanılır. Dişlerin arasındaki boşlukları kapatmak, diş sıkmak, dişlerin tam kapanmaması ve diş dizilimindeki çapraşıkları düzeltmek, çocuklarda çene bozukluklarını düzenlemek, kapanış bozukluklarında ve dar üst çene varlığında kullanılabilmektedir. Elbette, tedavinin hastaya uygun olup olmadığını belirleyecek olan kişi ortodonti uzmanıdır. Bu muayenede beklentiler detaylı olarak anlatılmalı ve uygun tedavi hekiminizle beraber seçilmelidir. Bu tedaviye uygunluğunuz için hekiminiz Özge Batmaz’a danışabilirsiniz. Ayrıca şeffaf plak fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Şeffaf plak tedavisinin avantajları nelerdir?

Şeffaf plaklarla ortodontinin şeffaf olması ve takıp çıkarılabilir olması size oldukça konforlu bir tedavi süreci sunar. Gözle fark edilemeyecek şeffaflıkta olması hasta adaptasyon sürecini olumlu etkiler. Arkadaşlarınız ve hatta aileniz bile fark etmez. Yemek öncesi rahatlıkla çıkarılabildiği için, tel braket sistemindeki gibi kısıtlayıcı yeme alışkanlıkları gerektirmez. Plağınızı çıkararak diş fırçalamanızı yapacağınız için tedavinizden önce ki diş hijyen standartlarınıza aynı düzende devam edebilme olanağı sağlar. Tedavi sırasında ağrı, kanama, acı gibi durumlar görülmez. Sadece plağa adaptasyon süresinde birkaç saat dişlerde baskı hissetmek normaldir. Acısız bir yöntem olması tedavinin tercihinde en fazla öne çıkan avantajıdır.

Özellikle ergenlik döneminde diş teli kullanımına bağlı özgüven sorunları sıklıkla yaşanıyor. Oysa şeffaf plakların bu problemi ortadan kaldırabilen bir tedavidir. Bu nedenle şeffaf plak tedavi yönteminin en önemli avantajı da budur.

Özge batmaz Ortodonti

Lingual Tedavi, Şeffaf Plak, Metal Diş Teli, Porselen Diş Teli, Damaklık, Ağız İçi Sabit Apareyler, Ağız İçi Hareketli Apareyler, Ağız Dışı Aparey, Estetik Diş Teli, Estetik Diş Teli, Ortognatik Ortodonti, Çocuk Ortodonti, Yetişkin Ortodonti, Düzeltici Ortodonti, Telsiz Ortodonti, Bonding Uygulaması, Lamina Porselen Kaplama

Özge Batmaz
ORTODONTİ TEDAVİ UZMANI

  • Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ankara’da

Yetişkinlerde diş teli takmak, daha düzgün bir gülümsemeye sahip olmanıza, ağız sağlığınızı iyileştirmenize ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte ağrılı ve pahalı diş tedavilerinden kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Artık Ankara’da diş teli takmayı seçen