Diş Teli Ağrı Yapar Mı?

Diş teli taktırma sizi korkutuyor mu? “Diş teli ağrı yapar mı?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu konuda rahat olabilirsiniz. Çünkü diş telinden kaynaklanan rahatsızlık Ortodonti Uzm. Özge Batmaz tarafından yönetilebilir. Diş telleri ile ortodontik tedavi uzun sürebilen bir süreçtir. Tedavi, ortalama iki ila üç yıl sürer. Başlangıçta çoğu hasta dudak, yanak ve dil gibi yumuşak dokulara temas eden braket (dişlere yapıştırılan, dişlerin hareket etmesini sağlayan ve teli dişte tutan ana ortodontik enstrümanlar) ve tellerin verdiği yeni histen rahatsız olur. Duyulan diş teli ağrı genellikle bir hafta içinde, ağzınız bu yeni unsurlara alışınca diner. Kliniğimizle iletişime geçerek merak ettiğiniz bütün sorulara cevap verebilmek için randevu alabilirsiniz.

Diş Teli Takılırken Ağrı Olur Mu ?

Diş telleri, dişleri hareket ettirerek düzleştirmek ve hizalamak için kullanılan bir ortodontik tedavi yöntemidir Diş teli takılırken bazı kişilerde hafif bir ağrı veya rahatsızlık hissi oluşabilir. Bu normaldir ve genellikle geçicidir. Telin dişlere uyguladığı hafif basınç, dişlerin yerlerini değiştirmesini sağlar, bu da başlangıçta hafif bir rahatsızlık hissi yaratabilir.

İlk birkaç gün veya hafta içinde, diş telleri nedeniyle diş etlerinde ve ağızda hassasiyet yaşayabilirsiniz. Telin temas ettiği bölgelerde hafif ağrı veya baskı hissi oluşabilir. Bunlar normal yan etkilerdir ve genellikle zamanla azalır. Ayrıca, diş telleri takıldıktan sonra dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi kullanmak da önemlidir. Tedavi sırasında oluşabilecek herhangi bir sorunu ele alabilmek için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmek de önemlidir.

Diş Teli Ağrı Neden Olur?

Diş teli tedavisine başlandıktan sonraki süreçte aşağıdaki durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

  • Diş telleri ilk başlarda alışana kadar, ısırma ve çiğneme durumlarında diş etlerine baskı yapar. Bu durumda dişlerde ve diş etlerinde ağrılara neden olur.
  • Diş telleri konuşma ya da diğer çene hareketleri esnasında yanaklara sürtünmeler yapabilir. Bu şekilde de yanaklarda yaralar oluşabilir.
  • Dile sürtünen diş teli ve braketler dil yüzeyinde kesikler oluşturabilir.

Bu bahsedilen durumlar diş teli ağrısına neden olabilir. Ağız ve dişler diş teline alıştığında bu ağrılar ve diğer problemler kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Ancak ortodonti tedavisi tamamlana kadar bu tür problemlerle karşılaşabileceğinizi unutmamalısınız. Diş teli ağrısı aşağıdaki durumlara yol açarsa uzman diş hekimlerine başvurabilirsiniz.

  • Diş etlerinde aniden ortaya çıkan lekeler ortaya çıkmışsa
  • Diş telinin herhangi bir bölgesinde çıkıntı ya da kopukluk oluştuysa
  • Dişlerde ve diş etlerinde kanamalar meydana geliyorsa
  • Braketlerde gevşeme ya da düşme gibi sorunlar varsa
  • Rutin ortodonti kontrollerinde gerçekleştirilen uygulamalardan sonra oluşan ağrılar bir haftadan daha uzun süredir devam ediyorsa
  • Sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklere aşırı derecede hassasiyet oluşmuşsa

Ortodonti tedavi sürecinde yukarıdaki durumlarla karşı karşıya kaldığınızda uzman diş hekimlerine başvurarak diş telinin neden olduğu bu rahatsızlıklardan ve ağrılardan kurtulmak için yardım alabilirsiniz.

Diş Teli Takıldıktan Sonra Hissedilen Rahatsızlık

Ortodontik tedavi sırasında hissedilen ağrılar aslında işlem sonrası aynı gün içinde yada sonrasında ilk diş hareketine bağlı olarak hissedilebilir. Başlangıç aşamasında çok hafif kuvvetlerle başlandığından bu ağrı çok fazla olmamaktadır. Hastalar ağrı kesici bir ilaç alma ihtiyacı hissetmezler. Sadece ilk diş hareketi ile hassaslaşan dişler ısırma kuvveti sırasında daha duyarlı olmaktadır. Bu süreç kısa sürmektedir.

Hastalar tel tedavisi başlangıcında dudak ve yanakların tellere alışma sürecinde de hassasiyet duyabilmektedirler. Konuşma, gülümseme, yemek yeme sırasında dudak ve yanak hareketi ile braketlere sürtünme gerçekleştiğinden bir miktar acı duyulabilmektedir. Fakat bu süreçte en fazla birkaç gün devam etmektedir. Sonrasında dudaklar ve yanaklar braketlere ve tellere alışacağından bu hassasiyetler kendiliğinden düzelmektedir.

Diş Teli Ne Zaman Takılmalıdır?

Çocuklarda diş teli takılması için en uygun zaman 11-12 yaşlarıdır. Ancak kalıcı dişlerin çıktığı 7-8 yaşlarından itibaren bir diş hekiminin kontrolünde olması önemlidir. Eğer çocuğunuzun 11-12 yaş dönemi geçtiyse de  tel tedavisi planlanabilir. Ancak erken başlanması tedaviden elde edilen başarı oranını arttırır.

Özge batmaz Ortodonti

Lingual Tedavi, Şeffaf Plak, Metal Diş Teli, Porselen Diş Teli, Damaklık, Ağız İçi Sabit Apareyler, Ağız İçi Hareketli Apareyler, Ağız Dışı Aparey, Estetik Diş Teli, Estetik Diş Teli, Ortognatik Ortodonti, Çocuk Ortodonti, Yetişkin Ortodonti, Düzeltici Ortodonti, Telsiz Ortodonti, Bonding Uygulaması, Lamina Porselen Kaplama

Özge Batmaz
ORTODONTİ TEDAVİ UZMANI

  • Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ankara’da

Yetişkinlerde diş teli takmak, daha düzgün bir gülümsemeye sahip olmanıza, ağız sağlığınızı iyileştirmenize ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte ağrılı ve pahalı diş tedavilerinden kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Artık Ankara’da diş teli takmayı seçen