Diş Teli Konuşmayı Etkiler Mi?

Diş teli, dişlerin düzeltilmesi ve hizalanması için yaygın olarak kullanılan bir ortodontik tedavi yöntemidir. Ancak, diş tellerinin konuşma üzerinde nasıl etkileri olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazıda, diş tellerinin konuşma becerileri üzerindeki etkilerini ve bu süreci kolaylaştırmak için neler yapabileceğinizi inceleyeceğiz. Ortodontik tedavi öncesinde, takılacak diş tellerinin konuşmayı etkileyip etkilemeyeceği kişiler için bir soru işaretidir. Özellikle yetişkin bireyler için bu soru işaretinin kaynağı; iş ve sosyal yaşantılarıdır. Taktıracakları diş tellerinin, konuşmalarında sorun yaratabileceğini düşünen ve bu endişeye kapılan pek çok kişi ortodontik tedaviden vazgeçmektedirler. Diş teli  konuşmayı doğrudan etkilemediğini söyleyebiliriz. Tellerin takıldıktan sonraki bir haftalık süreç adaptasyon süreci olacağı için konuşma esnasında çok ufak bozukluklar meydana gelebilir. Bir hafta sonrasında ise bu ufak bozukluklar tamamen kaybolmuş olacaktır.

Diş Tellerinin Konuşma Üzerindeki Etkileri

Diş telleri takıldığında, bazı kişilerin konuşma becerileri geçici olarak etkilenebilir. İşte bu etkilerin bir göz atalım:

 • Sese Alışma: Diş telleri, ağız içinde yabancı bir cisim olduğu için bazı kişilerin konuşma alışkanlıkları ilk başta etkilenebilir. Konuşma başlangıçta garip veya farklı gelebilir, ancak zamanla alışkanlık kazanılır.
 • Ses Değişiklikleri: Diş telleri, dilin hareketini sınırlayabilir ve bazı seslerin telaffuzunu etkileyebilir. Özellikle s, ş, ç, j gibi bazı seslerin telaffuzunda değişiklikler görülebilir. Bu, konuşma terapisi gerektiren nadir durumlar dışında genellikle geçici bir sorundur.
 • Yumuşak Doku Tahrişi: Diş telleri, yanak ve dudakların iç yüzeyine sürtünme yapabilir ve bu da bazı insanlarda hassasiyete veya tahrişe neden olabilir. Bu tahriş, konuşma sırasında rahatsızlık yaratabilir.
 • İlk Ayarlama Dönemi: Diş tellerinin ilk takılmasından sonra, konuşma zor olabilir ve bazı sesleri doğru bir şekilde çıkarmak için daha fazla çaba gerekebilir. Ancak, bu geçici bir durumdur ve genellikle birkaç hafta içinde düzelir.

Ortodontik Bozukluklar Neden Tedavi Edilmelidir?

Diş teli konuşmayı etkiler mi?” sorusuna baktığımızda, diş tellerinin neden takılması gerektiğinin yanıtını da vermiş oluruz.  Dişlerde meydana gelen çapraşıklarının tedavisi;  diş teli tedavisi ile sağlanabilir. Ayrıca kişinin sağlıklı bir ağıza ve diş yapısına sahip olabilmesi için yapılan tel tedavisi ile çiğneme ve konuşmadaki bozukların düzeltilerek, çeşitli diş eti rahatsızlıklarının önüne geçilmesi sağlanır. Ortodontik tedavi, konuşmayı bozmaz; aksine konuşmanın çok daha akıcı olmasını sağlar. Bu konudaki endişeleriniz, tellerinizi taktırdıktan sonra kaybolacaktır.

Ortodontik Tedavinin Avantajları

 • Yüz estetiğine olan katkıları
 • Hoş bir gülümseme sağlaması
 • Akıcı ve anlaşılır bir konuşma kazandırması
 • Kişinin çiğneme fonksiyonlarını güçlendirmesi
 • Çene ve eklem bozukluklarının önüne geçilmesini sağlaması
 • Diş eti rahatsızlıklarının engellenmesi
 • Diş çürüklerine olan yatkınlığın azaltılması

Diş Teli Tedavisi Konuşma Becerilerini Geliştirme

Diş telleri takıldığında konuşma becerilerini geliştirmek için aşağıdaki adımları düşünebilirsiniz:

 • Dil Alıştırmaları: Dilinizi ve ağız kaslarınızı güçlendirecek dil alıştırmaları yapabilirsiniz.
 • Konuşma Terapisi: Eğer diş tellerinin konuşmanızı olumsuz etkilediğini düşünüyorsanız, bir konuşma terapistine danışabilirsiniz.
 • Sabır ve Alışma Süreci: Unutmayın ki bu süreç geçici ve zamanla daha iyi hale gelecektir. Sabırlı olun.

Teller, konuşma becerilerinizi geçici olarak etkileyebilir, ancak bu etkiler genellikle zamanla azalır. Bu süreçte sabırlı olmak önemlidir. Diş telleri, daha düzgün ve sağlıklı dişlere sahip olmanızı sağlayacak bir ortodontik tedavi yöntemidir.

Özge batmaz Ortodonti

Lingual Tedavi, Şeffaf Plak, Metal Diş Teli, Porselen Diş Teli, Damaklık, Ağız İçi Sabit Apareyler, Ağız İçi Hareketli Apareyler, Ağız Dışı Aparey, Estetik Diş Teli, Estetik Diş Teli, Ortognatik Ortodonti, Çocuk Ortodonti, Yetişkin Ortodonti, Düzeltici Ortodonti, Telsiz Ortodonti, Bonding Uygulaması, Lamina Porselen Kaplama

Özge Batmaz
ORTODONTİ TEDAVİ UZMANI

 • Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ankara’da

Yetişkinlerde diş teli takmak, daha düzgün bir gülümsemeye sahip olmanıza, ağız sağlığınızı iyileştirmenize ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte ağrılı ve pahalı diş tedavilerinden kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Artık Ankara’da diş teli takmayı seçen