Telsiz Ortodonti

Şeffaf plaklar, dişlerinizi hizalamak ve düzeltmek için kullanılan bir diş tedavi yöntemidir. Bu tedavi, yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda şeffaf plak kullanılabilir. Ancak, çocuklar için kullanılan şeffaf plakların yetişkinlerde kullanılanlardan farklı özellikleri olabilir. Öncelikle, çocuklar henüz diş gelişimi sürecinde oldukları için dişlerinin hareketi daha hızlı olabilir. Bu nedenle, çocuklarda şeffaf plak tedavisinin süresi, yetişkinlerdeki tedaviden daha kısa olabilir.

Çocuklar için şeffaf plak tedavisi, dişlerin gelişimini tamamlamadan önce yapılması gerektiği için diş hekimi tarafından belirli bir yaş sınırı belirlenebilir. Ayrıca, çocukların diş sağlığı ve diş eti durumları, şeffaf plak tedavisi için uygun olup olmadığını belirlemede önemli bir faktördür.

Çocuklarda Şeffaf plak tedavisinde Düzenli Kontrol Gerekir

Şeffaf plak tedavisi, diş hekimi tarafından yapılmalı ve düzenli olarak kontrol edilmelidir. Çocuklar, şeffaf plaklarını kullanırken diş fırçalama, diş ipi kullanma ve düzenli olarak diş hekimine gitme alışkanlığı kazanmalıdırlar. Ayrıca, çocukların şeffaf plaklarını düzenli olarak çıkarmaları ve temizlemeleri gerektiği de unutulmamalıdır. Bu  yöntemi, diş telinden daha rahat bir seçenek olabilir. Ayrıca  çocukların kendilerine olan güvenlerini arttırabilir.

Çocukların Şeffaf Plak Kullanımı İçin Uygun Mudur?

Çocukların şeffaf plak kullanımı için uygun adaylar olup olmadığına karar vermek için bir diş hekimine başvurmak gerekir. Bazı durumlarda, çocukların dişleri henüz tamamen gelişmediği için şeffaf plak kullanımı önerilmeyebilir. Ayrıca, şeffaf plakların uygun kullanımı için çocukların disiplinli ve sorumlu olmaları gerekir, çünkü plaklar günde 20-22 saat boyunca takılmalıdır. Şeffaf plaklar, çocukların dişlerinin hizalanması veya düzeltilmesi için uygun bir seçenek olabilir. Ancak her çocuk için uygun olmayabilir. Ortodonti uzmanı Özge Batmaz ile konuşarak, çocuğunuzun şeffaf plak kullanımı için uygun olup olmadığını öğrenebilir ve tedavi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Çocuklarda Şeffaf Plakla Dişler Düzelir mi?

Şeffaf plaklar günümüzde oldukça bilinen ve başarı oranı yüksek bir yöntemdir. Üstelik plaklar şeffaf olduğundan, bir diş teli görüntüsü yoktur. Bu da estetik anlamda daha doğal bir görüntü avantajı sunmaktadır. Şeffaf plakların çıkarılıp takılması da son derece pratiktir. Bir çocuk bu malzemeyi rahatlıkla dişinden çıkarıp tekrar yerine takabilmektedir. Diş fırçası yardımıyla ılık su altında plakların temizliği kolaylıkla yapılabilmektedir. Çocuklarda şeffaf plaklar dişleri etkili bir şekilde düzeltebilir. Plaklar yanlış konumlanmış dişlere ters yönde bir kuvvet uygulayacaktır. Zaman içinde dişlerin normal konumlarına gelmesini sağlamaktadır. Böylelikle dişin kaydığı yöndeki kemik doku yoğunluğu azalmaktadır . Böylece yeni oluşan boşlukta yeni kemik dokusu oluşmaktadır.

Şeffaf plak tedavisi ne işe yarar?

Şeffaf plak tedavisi ne işe yarar?

Şeffaf Plak Tedavileri Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Tedavi için ihtiyaç duyulan süre, dişlerdeki çapraşıklık miktarına göre değişkenlik gösterebilir. Küçük düzenlemeler yapılmasına ihtiyaç duyulan durumlarda 12 haftalık bir süreç içerisinde tamamlanması mümkün olabilir. Daha ileri düzeyde düzenlemenin gerektiği durumlarda ise ortalama 30 haftalık bir süreye ya da daha fazlasına ihtiyaç duyulabilir. Ancak tedavinin planlanan sürelerde tamamlanabilmesi için hastanın plağı kullanma süresine özen göstermesi gerekir.

Çocuklarda şeffaf plak tedavisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıntılı bir muayeneden sonra tedavi sürecinin nasıl olacağı Ortodonti Uzmanı Özge Batmaz tarafından detaylı şekilde anlatılacaktır. Merak ettiğiniz bütün sorularınız giderilmiş olacaktır.

Ayrıca diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Özge batmaz Ortodonti

Lingual Tedavi, Şeffaf Plak, Metal Diş Teli, Porselen Diş Teli, Damaklık, Ağız İçi Sabit Apareyler, Ağız İçi Hareketli Apareyler, Ağız Dışı Aparey, Estetik Diş Teli, Estetik Diş Teli, Ortognatik Ortodonti, Çocuk Ortodonti, Yetişkin Ortodonti, Düzeltici Ortodonti, Telsiz Ortodonti, Bonding Uygulaması, Lamina Porselen Kaplama

Özge Batmaz
ORTODONTİ TEDAVİ UZMANI

  • Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ankara’da

Yetişkinlerde diş teli takmak, daha düzgün bir gülümsemeye sahip olmanıza, ağız sağlığınızı iyileştirmenize ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte ağrılı ve pahalı diş tedavilerinden kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Artık Ankara’da diş teli takmayı seçen