Yeni Nesil Diş Teli

Telsiz braketsiz dişler düzelir mi?”, “ben o telleri takamam” diyenlere uygun yeni nesil diş teli yani ortodontik tedavi yöntemidir. Şeffaf plak tedavisinde , dişlerin düzenlenmesi için ve dişlere hareket vermek için tel-braket yerine kişiye özel üretilen ve takıp çıkarılabilen şeffaf plaklar kullanılır.

Şeffaf plak tedavisi, ortodontik tedavilerde kullanılan en son teknolojilerden biridir. Diş teli kullanmadan ortodontik tedaviyi mümkün kılan yeni nesil diş teli yani şeffaf plak tedavisi ile ağız içerisindeki dişlerin diziliminden kaynaklanan sorunlarının giderilmesi ve alt çene ile üst çene arasındaki ilişkinin ideal konuma getirilmesi amaçlanır. Hem estetik hem de fonksiyonel tedavidir.

Şeffaf plak tedavi süreci nasıl başlamaktadır?

Tedaviye başlamaya karar verdikten sonra hastanın dişlerinin ölçüsü ya da dijital taraması alınır. Röntgenler ve fotoğraf kayıtları da alındıktan sonra Invisalign’ın merkezine gönderilir. Gönderilen diş kayıtları dijital ortama aktarılır ve tedavi planlaması için bilgisayar programında yurtdışı laboratuvarlarından doktora gönderilir. Dijital ortamda gönderilen diş kayıtlarınız üzerinde doktorunuz bir tedavi planlaması yapar. Bu süreç 1-2 hafta zaman alabilir. Arzu ederseniz, hekiminiz tedavi bitim kayıtlarını da sizinle paylaşabilmektedir. Onaylanan tedavi planlamaları sonrasında şeffaf plakların üretimine başlanır ve kargo süresine bağlı olarak 10 gün gibi bir sürede şeffaf plaklar doktora ulaşmış olur. Genel olarak, ilk ölçü alımından 1 ay sonra şeffaf plaklar kliniğimize ulaşmış olur ve tedavi süreci başlar. Yeni nesil diş teli ortodontik tedavi başlanış olur.

 

Şeffaf Plakları günde ne kadar takmak gerek?

Plaklar günde minimum 20-22 saat takılmalıdır, yemek harici sürekli ağızda olması önerilir. Plakların ne sıklıkla değiştirileceği ise doktorunuza ve tedavi planlamasına bağlıdır. Çoğu tedavi planlamasında plakların haftada bir değiştirilmesi uygun görülmektedir. Doktor bu süreyi bazı durumlarda 10-15 güne çıkarabilmektedir.

Şeffaf plak tedavisi ne kadar sürer?

Her hastanın tedavi planlaması farklı olduğu gibi tedavi süresi de farklıdır. Ancak klasik tel- braket sistemine nazaran, şeffaf plaklarla tedavi kişiye özel olması tedavi sürelerini kısaltmaktadır.

Diş Teli mi? Şeffaf Plak mı?

Dişlerinizde oluşan eğriliğin düzeltilmesi için birden fazla yöntem mevcuttur. Bunların içinde en sık başvurulanlar diş teli ve şeffaf plak tedavisidir. Bu iki tedaviden hangisinin daha iyi olduğu sıkça karşılaştığımız bir sorudur. “Diş Teli mi? Şeffaf Plak mı?”  sorunun tek bir cevabı bulunmamaktadır. Çünkü her iki tedavinin de kendine has avantajları ve dezavantajları vardır. Bu konudaki yazımızı avantajları ve dezavantajlarını  okuyabilirsiniz.

Yeni Nesil Şeffaf Plak Tedavisi Hangi Hastalarda Kullanılır?

Bu tedavi genç ya da yaşlı herkes için uygundur. Dişlerin arasındaki boşlukları kapatmak, diş sıkmak, dişlerin tam kapanmaması ve diş dizilimindeki çapraşıkları düzeltmek, çocuklarda çene bozukluklarını düzenlemek, kapanış bozukluklarında ve dar üst çene varlığında kullanılabilmektedir. Elbette, tedavinin hastaya uygun olup olmadığını belirleyecek olan kişi ortodonti uzmanıdır. Bu muayenede beklentiler detaylı olarak anlatılmalı ve uygun tedavi hekiminizle beraber seçilmelidir. Bu tedaviye uygunluğunuz için hekiminiz Özge Batmaz’a danışabilirsiniz.

Şeffaf plak tedavisinin avantajları nelerdir?

Şeffaf olması ve takıp çıkarılabilir olması size oldukça konforlu bir tedavi süreci sunar. Gözle fark edilemeyecek şeffaflıkta olması hasta adaptasyon sürecini olumlu etkiler. Arkadaşlarınız ve hatta aileniz bile fark etmez. Yemek öncesi rahatlıkla çıkarılabildiği için, tel braket sistemindeki gibi kısıtlayıcı yeme alışkanlıkları gerektirmez. Böylece size özgürce yemek yiyebilme imkanı sunar. Klasik diş teli tedavisinde olduğu gibi diş fırçalamak zahmetli bir işe dönüşmez. Plağınızı çıkararak diş fırçalamanızı yapacağınız için tedavinizden önce ki diş hijyen standartlarınıza aynı düzende devam edebilme olanağı sağlar.

Şeffaf Diş Plakları Konuşmayı Etkiler Mi?

Şeffaf diş plakları için uygun bir şekilde tasarlandıysa ve doğru bir şekilde takıldıysa, şeffaf plaklarla konuşmak da öğrenilebilir. Bu durum konuşmayı etkilemez. Zamanla diş plaklarına alışmak ve konuşmanızı daha iyi hale getirmek için pratik yapmak da yardımcı olabilir.

Özge batmaz Ortodonti

Lingual Tedavi, Şeffaf Plak, Metal Diş Teli, Porselen Diş Teli, Damaklık, Ağız İçi Sabit Apareyler, Ağız İçi Hareketli Apareyler, Ağız Dışı Aparey, Estetik Diş Teli, Estetik Diş Teli, Ortognatik Ortodonti, Çocuk Ortodonti, Yetişkin Ortodonti, Düzeltici Ortodonti, Telsiz Ortodonti, Bonding Uygulaması, Lamina Porselen Kaplama

Özge Batmaz
ORTODONTİ TEDAVİ UZMANI

  • Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ankara’da

Yetişkinlerde diş teli takmak, daha düzgün bir gülümsemeye sahip olmanıza, ağız sağlığınızı iyileştirmenize ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte ağrılı ve pahalı diş tedavilerinden kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Artık Ankara’da diş teli takmayı seçen