Görünmeyen Diş Telleri ve Geleneksel Diş Telleri

“Düzgün dişler ve güzel bir gülümseme istiyorum ama kimsenin diş teli taktığımı bilmesini istemiyorum!” veya “Görünmeyen diş telleri harika bir seçenek gibi görünüyor çünkü kimse onları göremiyor. Geleneksel diş tellerinden daha mı rahatsızlar?”

Diş teline ihtiyacınız varsa ve bu soruları soruyorsanız doğru yerdesiniz.Görünmez diş telleri ve geleneksel diş telleri  ortodonti tedavisi düşünen birçok hasta için ortak bir sorudur. Lingual (görünmez diş teli) ve geleneksel diş telleri aynı tedavi süresinde size güzel ve sağlıklı bir gülümseme kazandıracaktır. İkisi arasındaki temel fark maliyet ve görünürlüktür.

Bu yazımızda geleneksel diş telleri ve görünmez  diş telleri arasındaki nüansları, her birinin nasıl çalıştığını, neyi seçeceğinizi ve daha fazlasını daha derinlemesine inceleyeceksiniz.

Geleneksel Diş Teli Nedir?

Bazen metal diş teli olarak da adlandırılan geleneksel diş telleri, metal braketlerden ve tellerden oluşur. Bu teller dişlerinizin gerekli yönlerde hareket etmesine yardımcı olur. Dişlerin ön yüzeyine yapıştırılan braketlere bağlanırlar. Bu diş telleri görünürlüklerini sorun etmeyen kişiler için faydalıdır.

Geleneksel Diş Telleri Nasıl Çalışır?

Geleneksel diş telleri dişlerinize sürekli bir kuvvet uygulayarak, hak ettiğiniz güzel, sağlıklı gülümsemeyi size vermek için onları yavaş yavaş hareket ettirir . Çözmek için kullandıkları bazı yaygın sorunlar şunlardır:

Geleneksel Diş Tellerinin Maliyeti

Ortodontistiniz ihtiyaçlarınıza uyacak özel bir tedavi planı oluşturacaktır. İhtiyacınız olan tedavi türüne ve süresine bağlıdır. İlginç bir şekilde, geleneksel diş telleri diğer alternatiflerle karşılaştırıldığında en ucuz olanlardır.

Görünmeyen (Lingual) Diş Teli Nedir?

Lingual kelimesi dile doğru taraf anlamına gelir. Yani lingual diş telleri dişlerinizin yüzeyine, dilinizin yakınına yerleştirilen diş telleridir. Konuştuğunuzda veya gülümsediğinizde başkaları onları göremediği için insanlar bunlara görünmez veya gizli diş telleri de diyorlar.

 

Lingual Diş Telleri Nasıl Çalışır?

Lingual diş telleri geleneksel diş tellerine benzer şekilde çalışır. Ortodontistiniz dişlerinizin ölçüsünü alacaktır. Ölçü daha sonra dişlerinize kolayca yerleştirilebilmeleri için braketler içeren bir transfer tepsisi oluşturmak için kullanılır. Bu braketler ve özel telleriniz, dişleri kademeli olarak gerekli pozisyona doğru itecek ve güzel, sağlıklı bir gülümseme için hizalanmayı sağlayacaktır.

Artıları

  • Geleneksel diş tellerine göre daha az görünür
  • Estetik olarak hoş

Eksileri

  • Geçici konuşma zorluğu
  • İlk rahatsızlık
  • Dilde ilk tahriş

Görünmeyen Diş Teli Maliyeti

Görünmeyen diş telleri genellikle geleneksel diş tellerine göre yaklaşık %40 daha pahalıdır.  Tıpkı geleneksel diş telleri gibi ortodontistiniz ihtiyaçlarınıza uyacak özel bir tedavi planı oluşturacaktır. İhtiyacınız olan tedavi türüne ve süresine bağlıdır.

Görünmeyen Diş Telleri

Görünmeyen Diş Telleri ve Geleneksel Diş Telleri: Fark Nedir?

Geleneksel veya metal diş tellerinde ön dişlere yapıştırılmış metal braketler bulacaksınız. Kablolarla bağlanırlar ve oldukça görünürdürler. Ne yazık ki, diş teli takan kişilerin genellikle görünüşleri konusunda çekingen olmalarının nedeni budur.

Görünmeyen diş telleri ise  dişlerinizin arka yüzeyine yapıştırılarak çıplak gözle görülmemesini sağlar. Braketler dışında geleneksel braketlerle aynı elemanları kullanırlar. Lingual diş telleri için braketler genellikle her dişin sırtına kusursuz bir şekilde oturacak şekilde özelleştirilir.

Maliyete Göre Lingual Diş Telleri ve Geleneksel Karşılaştırması

Lingual diş telleri  geleneksel diş tellerine göre daha pahalıdır . Bunun nedeni aşağıdakiler gibi çeşitli faktörlerdir:

  • Lingual diş telleri gelişmiş kişiselleştirme gerektirir
  • Başvururken karmaşıklıklar eklediler
  • Bunları yalnızca son derece deneyimli ve yetkin ortodontistler başarıyla kullanabilir.

Tedavi Süresine Göre Geleneksel Diş Telleri ve Lingual Diş Telleri Karşılaştırması

Genellikle geleneksel diş telleri ile lingual diş telleri tedavi süresi aynı olacaktır. Tedavi süresi 18 ay ile 3 yıl arasında değişmektedir. Lingual diş tellerinin en güzel yanı, dişlerinizde geleneksel braketler olmadığı için işlem sırasında daha güzel bir gülümsemenin tadını çıkarabilmenizdir!

Rahatlığa Dayalı Geleneksel Diş Telleri ve Lingual Diş Telleri

Hem geleneksel hem de lingual diş tellerinin bir alışma süresi ve belirli düzeyde rahatsızlıkları vardır. Geleneksel diş telleri nedeniyle başlangıçta rahatsızlık ve tahriş hissedebilirsiniz . Teller ve braketler yanaklarınızı ve dudaklarınızı tahriş edebilir. Ayrıca lingual diş tellerinin karşılaştırmalı bir uyum süresi vardır. Teller ve braketler dilinizi tahriş edebilir ve kısa bir süre konuşma alışkanlığı kazanmanız gerekebilir. Ortodontistiniz bu ayarlama sırasında ihtiyacınız olan tüm ipuçlarını, püf noktalarını ve araçları size verecektir.

Sonuçlara Göre Geleneksel Diş Telleri ve Lingual Diş Telleri Karşılaştırması

Daha önce de belirttiğimiz gibi, ofisimizde geleneksel ve lingual diş telleri size aynı güzel, sağlıklı gülümsemeyi verecektir.

Lingual Diş Telleri ve Geleneksel Diş Telleri: Doğru Seçenek Nasıl Seçilir

Hangi tür diş telinin sizin için uygun olduğunu seçmeden önce birçok parametreyi hesaba katmanız gerekir. Seçeceğiniz diş teli türü diş meselesine, ne tür estetik istediğinize ve bütçenize bağlı olacaktır. Seçim yaparken bu faktörleri aklınızda bulundurun.

Görünürlük

Dişlerinizin üzerinde görünen tel ve braketlerden rahatsızlık duyuyorsanız lingual diş telleri en iyi seçimdir. Dişlerin arkasında saklanırlar ve görünmezler. İnsanların diş tellerinizi görmesini önemsemiyorsanız, geleneksel diş telleri en iyi sonucu verir. Her randevuda farklı renkte kravatlar seçmek eğlenceli olabilir.

Konfor

Her iki diş teli de ilk aşamalarda rahatsızlık verirken, geleneksel diş telleri bazen daha hızlı uyum sağlar. Görünmeyen diş teli kullanan bazı hastalarda geçici bir konuşma ayarlaması yapılabilir.

Tedavi ve maliyet

Geleneksel diş telleri en ekonomik seçimdir. Lingual diş telleri kişiye özel yapıldığından daha pahalıdır.

Böylece lingual diş telleri ve geleneksel diş telleri hakkında net fikir vermiştir. Geleneksel diş telleri ve lingual diş tellerinin tüm ayrıntılarını, nasıl farklı olduklarını, hangi parametreleri farklı olduklarını, birini seçerken neleri dikkate almanız gerektiğini vb. ele aldık.

Başarılı ortodontik tedavinin anahtarının diş tellerinizin ortodontik ihtiyaçlarınızla uyumlu olması olduğunu unutmayın. Orta dereceli aralık sorunlarından biraz daha karmaşık endişeleriniz olduğunu düşünüyorsanız  Ankara Ortodonti Uzmanı Özge Batmaz ile iletişim kurmalısınız.

 

Özge batmaz Ortodonti

Lingual Tedavi, Şeffaf Plak, Metal Diş Teli, Porselen Diş Teli, Damaklık, Ağız İçi Sabit Apareyler, Ağız İçi Hareketli Apareyler, Ağız Dışı Aparey, Estetik Diş Teli, Estetik Diş Teli, Ortognatik Ortodonti, Çocuk Ortodonti, Yetişkin Ortodonti, Düzeltici Ortodonti, Telsiz Ortodonti, Bonding Uygulaması, Lamina Porselen Kaplama

Özge Batmaz
ORTODONTİ TEDAVİ UZMANI

  • Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ankara’da

Yetişkinlerde diş teli takmak, daha düzgün bir gülümsemeye sahip olmanıza, ağız sağlığınızı iyileştirmenize ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte ağrılı ve pahalı diş tedavilerinden kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Artık Ankara’da diş teli takmayı seçen