Diş Teli Takmadan Önce

Diş tellerinizin uygulanması için atılması gereken birkaç adım vardır. Uzman diş hekiminiz ortodontist Özge Batmaz muayene sonrası dişlerinizin durumunu açıklayacak ve tedaviniz için bir mali plan içerebilecek diğer ilgili konuları size bildirecektir.

Diş Teli Takmak İçin İlk Muayene

Dişçiye gittiğinizde diş tellerinin hemen takılacağı izlenimine kapılmış olabilirsiniz. Öyle değil! Ortodontistimizle ilk randevunuzda diş teli takılmaz. Diş telleriniz takılmadan önce ilk randevularda atılması gereken birkaç adım vardır. Dişlerinizin durumunu tartışabileceğimiz ve mali sorularınızı yanıtlayabileceğimiz bir ilk görüşme yapmanızı öneririz. Bu yapıldıktan sonra dişleriniz düzeltilebilir ancak hemen diş teli takamazsınız. İlk randevulardan birinde arka azı dişlerinizin arasına ayırıcılar (spacer olarak da bilinir) yerleştirilecektir. Bunlar, bir sonraki randevunuzda takılacak bantlara uyum sağlamak için dişlerinizin arasında yeterli boşluk yaratacaktır.

Diş Teli Takmadan Önce Dişleriniz  Hazırlanması

Diş teli takmadan önce dişleriniz yeterince temiz değilse, diş tellerinin dişlerinize düzgün bir şekilde yapıştırılabilmesi için ortodontistinizin dişlerinizi bir cila macunuyla temizlemesi gerekecektir. Mümkünse, yeni diş tellerinizi almadan birkaç gün önce diş hekiminizle düzenli bir profesyonel temizlik randevusu ayarlar. Böylece diş teli randevunuzdan önce dişlerinizin plaktan arınmış olması sağlanır. Daha sonra, diş hekimi tarafından onaylanmış bir diş macunuyla dişlerinizi fırçalamak, randevunuzdan önce diş ipi kullanmak ve gargara yapmak, kendinizi daha güvende hissetmenize yardımcı olabilir ve ortodontistle olan işlerinizi hızlandırabilir.

Diş Teli Türleri

Ortodontistiniz başlamadan önce hangi tür diş tellerinin kullanıldığını ve bunların dişlerinizi nasıl etkileyeceğini anladığınızdan emin olun. Temelde üç tip diş teli vardır; bunların hepsinde diş tellerini takmak ve dişleri hizalamak için teller ve elastik bantlar kullanılır:

  • Çocuklarda en tipik olan dişlerin ön kısmına yapıştırılan braketlerdir.
  • Dişlerin arka kısmına yapıştırılan braketlerdir.
  • Dişlerin etrafını saran metal bantlardır.

Ortodontistiniz, özel diş sorunlarınıza göre doğru diş teli tipini seçecektir. Neyse ki, diş tellerini kendinize özgü hale getirmek için seçebileceğiniz çeşitli seçenekler vardır; örneğin daha az fark edilmeleri için Şeffaf Plaklar seçmek veya parlak, eğlenceli renkler seçmenize olanak sağlar.

Tüm hazırlık çalışmaları tamamlandıktan sonra ortodontistinizin diş tellerini dişlerinize uygulaması gerekir. Ortodontist koltuğunda siz veya çocuğunuz olsun, ne bekleyeceğinizi ve diş teli için nasıl hazırlanacağınızı bilmek bu gerginliklerin bir kısmını engelleyecektir. Dişlerinize  tel takmayı daha keyifli bir deneyim haline getirmeye yardımcı olabilir.

Diş Teli Takmadan Önce  Nasıl Hazırlanmalı?

Tedaviden önce, aşağıdaki adımları takip ederek hazırlıklı olabilirsiniz:

  • Diş teli tedavisi uzmanlık gerektiren bir alandır, bu nedenle tecrübeli bir profesyonelin desteği önemlidir.
  • Dişlerinizin ve çene yapınızın durumu değerlendirilecek ve uygun tedavi planı belirlenecektir.
  • Tedavi planı, ne kadar süreceğini, hangi tür teli kullanacağınızı ve maliyeti içermelidir.
  • Diş teli takılmadan önce iyi bir diş hijyeni alışkanlığı edinmek önemlidir.
  • Diş tellerini temizlemek ve bakımını yapmak için özel ürünler gerekebilir.
  • Kontrol randevularınızı kaçırmamaya özen gösterin.

Diş teli tedavisi kişiseldir, bu nedenle her bireyin deneyimi farklı olabilir. Ancak yukarıdaki adımları takip ederek, diş teli tedavisi sürecine daha hazırlıklı bir şekilde başlayabilirsiniz.

Diş Tellerini Takıldıktan Sonra

Diş tellerinizin doğru bakımı hakkında Ortodontist Özge Batmaz size bilgi verecektir .  Dişlerin ve diş telinin arasına sıkışabilecek yiyecek parçacıklarını temizlemek için düzenli olarak fırçalamanız gerekir. Yapışkan yiyeceklerden de kaçınmalısınız. Doğru bakım ve ortodontistinizi düzenli kontroller için ziyaret ederek, dişlerinizi sağlıklı tutabilirsiniz.  Diş teli takmak bir çile olmak zorunda değildir ve bilinmeyenin korkusu genellikle en kötü kısımdır. Randevunuza bol bol soru sorarak ve fiziksel olarak hazırlanarak bu korkuların bazılarını giderebilirsiniz. Mükemmel gülümsemeye yolculuğunuza başlamak için bizimle iletişime geçin!

Özge batmaz Ortodonti

Lingual Tedavi, Şeffaf Plak, Metal Diş Teli, Porselen Diş Teli, Damaklık, Ağız İçi Sabit Apareyler, Ağız İçi Hareketli Apareyler, Ağız Dışı Aparey, Estetik Diş Teli, Estetik Diş Teli, Ortognatik Ortodonti, Çocuk Ortodonti, Yetişkin Ortodonti, Düzeltici Ortodonti, Telsiz Ortodonti, Bonding Uygulaması, Lamina Porselen Kaplama

Özge Batmaz
ORTODONTİ TEDAVİ UZMANI

  • Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ankara’da

Yetişkinlerde diş teli takmak, daha düzgün bir gülümsemeye sahip olmanıza, ağız sağlığınızı iyileştirmenize ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte ağrılı ve pahalı diş tedavilerinden kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Artık Ankara’da diş teli takmayı seçen