Ankara’da Devlet Hastanesinde Ortodonti Tedavisi Yapılıyor Mu?

Ortodonti doktoru arayışı içerisine giren kişiler devlet hastanelerinin sunduğu imkanları merak eder. Ortodonti ücretlerini devlet karşılıyor mu? Ankara da yaşıyorum devlette yaptırsam hangi ortodonti polikliniğine başvuracağım? gibi bir çok soru sorulmaktadır. Cevap olarak öncelikle şunu söyleyeyim devlet hastanesinde  birçok diş hekimliği uygulamaları yapılmaktadır. Diş protezleri, dolgu, kaynak, kanal tedavisi, diş çekimi, tartar temizleme gibi çok sayıda tedavinin devlet hastanesinde görülebilmesi mümkündür. Ançak ortodonti ana bilim dalı ile uğraşan hekimlerden randevu alınmalıdır. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Ağız ve Diş Sağlığı Hastaneleri, Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri gibi sağlık hizmeti veren kurumlarda tedavi görülebilmektedir.

Ankara’da Ortodonti Hangi Hastanelerde Var?

Ankara ortodonti devlet hastanesi hizmetleri son derece kısıtlıdır. Ankara devlet hastanelerinde diş bölümlerinde genellikle ortodonti uzmanı bulunmaz. Sağlık Bakanlığı’na bağlı pek çok ağız ve diş sağlığı merkezinde ve üniversitelerin diş hekimliği fakültelerinde, ortodonti uzmanı hekimler bulunmaktadır. Bu kurumlarda 18 yaşından küçükler tedaviye kabul edilmektedir. Tedavi operasyonları için verilen randevu günü ise ne yazık ki aylarca ileri atılmaktadır. Bu da tedavinin gecikmesine yol açabilmektedir. Ayrıca devlet hastanelerinden randevu alabilmek zorlu bir işlemdir. Talep yoğunluğu nedeniyle merkezi hekim randevu sisteminden uygun bir randevu bulmak kolay değildir. Aşağıda önde gelen ortodonti bölümleri olan hastaneleri sıraladık.

Ankara Üniversite Hastanesi Ortodonti Bölümü Olan Diş hekimliği Fakülteleri

 • Ankara Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi,
 • Başkent Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi
 • Gazi Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi,
 • Hacettepe Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi

 Ankara Devlet Hastanesi Ortodonti Bölümü Olan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri

 • T.C Sağlık Bakanlığı Topraklık Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
 • T.C Sağlık Bakanlığı Sincan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
 • T.C Sağlık Bakanlığı Tepebaşı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
 • T.C Sağlık Bakanlığı Gölbaşı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
 • T.C Sağlık Bakanlığı Balgat Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
 • T.C Sağlık Bakanlığı 75.yıl Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Özel Klinikde Ortodonti Tedavi Avantajları

Özel kliniklerde ortodonti tedavisi daha hızlı başlar. Daha kişiselleştirilmiş bir yaklaşım sunar. Doktorunuzla daha yakın bir ilişki kurabilirsiniz. Tedaviniz daha hızlı ilerler. Özel diş kliniği seçenekleri en uygun ortodonti tedavi yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Çünkü uzun bekleme süreleri de yoktur. Özge Batmaz, uzun yıllara dayanan deneyimi ile ortodonti alanında öne çıkan bir isimdir. Eğitimli ve uzman bir ortodontist olarak, birçok hastasının gülüşlerini dönüştürmelerine yardımcı olmuştur. Özge Batmaz, hastalarına en iyi tedavi deneyimini sunmayı amaçlamaktadır. Detaylı bilgi için hakkımda yazımızı okuyabilirsiniz.

Ankara’da Ortodonti Tedavisini Devlet Hastanesinde Yaptırabilir Miyim?

Ankara’da ortodonti tedavisini devlet hastanelerinde mi, özel kliniklerde mi yaptırmanız gerektiği konusunda birkaç faktörü göz önünde bulundurmanız gerekir. Her iki tarafında kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Hasta 18 yaşından küçükse tedaviyi bir devlet kurumunda yaptırmanın en büyük avantajı tabi ki tedavi ücreti. Ayrıca SGK kapsamında tedavide ki doktor ücreti karşılanmaktadır. Sadece bazı kurumlar malzemeleri hastanın almasını talep etmektedir. Üniversite öğretim üyesinin tedavi etmesini isterseniz bir ücret farkı olabilmektedir. Ankara’da devlet hastanesinde yapılan ortodonti tedavilerin en büyük eksisi süre olarak karşımıza çıkmaktadır.  Çünkü Ankara’da çoğu zaman seneleri bulan tarihlere tedavi için randevu verilmektedir. Özel kurumlarda ise tedavi hemen başlamaktadır.

 • Devlet hastanelerinde yapılan ortodonti tedavileri genellikle daha düşük maliyetlidir.
 • Ancak, devlet hastanelerindeki randevu almak ve tedavi süreci daha uzun sürer.
 • Tedavi süreci genellikle daha kalabalık bir hasta kitlesi ile paylaşılır. Böylece daha fazla bekleme süresi anlamına gelebilir.
 • Eğitim hastaneleri veya devlet üniversiteleri bünyesindeki diş hekimliği fakülteleri, daha uygun maliyetli tedavi seçenekleri sunabilir.

 

 

Özge batmaz Ortodonti

Lingual Tedavi, Şeffaf Plak, Metal Diş Teli, Porselen Diş Teli, Damaklık, Ağız İçi Sabit Apareyler, Ağız İçi Hareketli Apareyler, Ağız Dışı Aparey, Estetik Diş Teli, Estetik Diş Teli, Ortognatik Ortodonti, Çocuk Ortodonti, Yetişkin Ortodonti, Düzeltici Ortodonti, Telsiz Ortodonti, Bonding Uygulaması, Lamina Porselen Kaplama

Özge Batmaz
ORTODONTİ TEDAVİ UZMANI

 • Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ankara’da

Yetişkinlerde diş teli takmak, daha düzgün bir gülümsemeye sahip olmanıza, ağız sağlığınızı iyileştirmenize ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte ağrılı ve pahalı diş tedavilerinden kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Artık Ankara’da diş teli takmayı seçen