Çocuk Diş Teli Hangi Bölüm

Çocuk diş teli hangi bölüm bakar? sorununun yanıtı Ortodonti bölümüdür. Ankara da çocuk ortodonti bölümü arayışı içerisinde iseniz  doğru yerdesiniz. Erken bir ortodontik muayeneden geçmesini sağlamak fayda sağlayacaktır. Çünkü   çocuklar pek çok farklı sebepten ötürü diş teline ihtiyaç duyabilir. Çocuklarda ortodonti tedavisinin sebepleri arasında çapraşık diş, dişlerin çakışması, ağızda kalabalıklaşma ya da kapanış bozuklukları olabilir. Bazen ağız ve çene problemleri, çocuklarda süt dişlerinin erken düşmesinden olabilir. Ya da parmak emme gibi istenmeyen alışkanlıkların yürütülmesinden meydana gelebilir. Ancak çoğu ağız, diş ve çene sorunu kalıtsal olarak çocuğa geçmektedir. Bu yüzden de eğer sizin ya da ailenizin genelinde ortodonti sorunları yaşanmışsa büyük bir ihtimalle çocuğunuzun da diş tellerine ihtiyacı olacaktır.

Ortodonti Bölümü Hangi Tedaviyi Uygular?

Ortodontik tedavi; dişlerin ve/veya  çenelerin bozuklukları söz konusu olduğunda, uygun apareyler, teller ve braket adı verilen parçaların dişlerin üzerinde yapıştırılması ile gerçekleştirilen bir tedavi şeklidir. Ortodontik tedavinin hedefi; dengeli bir yüz profili ile dişlerin estetik ve fonksiyonel dizilimidir. Bunun yanı sıra, ortodontik tedavi diş ve dişeti sağlığına katkı sağlar ve ısırma-çiğneme gibi fonksiyonları düzeltir.

Diş telleri acır mı?

Çocuğunuz diş telleri takılırken ve takıldıktan sonraki ilk hafta biraz rahatsızlık hissedebilir. Ancak bunu acı olarak tanımlamak pek doğru değildir. Dişlerin ve ağzın, içerisinde yabancı metal madde olmasına alışması, elbette belli bir süre alacaktır. Bu süreç boyunca ağızda, dişlerde ve  çene yapısında ufak ağrıların ve huzursuzlukların olması oldukça olağandır. Ağız yapısı diş tellerine alıştıktan sonra çocuğunuz, diş teli takıyor olduğunu unutacaktır. Günledik rutinlerine kaldığı yerden devam edecektir.

Diş teli kaç yaşında takılır?

Diş teli kaç yaşında takılır?

Çocuğumu bir ortodonti uzmanına ne zaman götürmeliyim?

Çocuk hastaların diş teli taktırabileceği yaş aralığı 11-12 yaş arasındadır. Ayrıca çocuğunuzun  diş muayenesi için en geç 7 yaşına kadar bir ortodonti muayenesi olmalıdır. Çene büyümesinde ve çıkmakta olan kalıcı dişlerde meydana gelebilecek tüm sorunlar, bu yaşa kadar çoktan baş göstermiş olmaktadır. En iyi ortodonti uzmanları, çocuğunuzun ağzında yer alan ağız ve diş sorunlarının, çocuğunuz henüz gelişim aşamasındayken halledilmesi gerektiğini savunmaktadır. Bu sayede  daha çabuk iyileşme gösterir. Ayrıca yetişkinliğinde daha az dişçi ziyareti yapmak zorunda kalır.

Çocuklar Diş Telini Ne Kadar Süre Takmalı?

Çocuk hastalarda ortodonti tedavisinin süresi, vakadan vakaya farklılık gösterir. Bu süre, probleme ve çocuğunuzun ne kadar işbirlikçi, uysal olduğuna da bağlıdır. Standart ortodonti tedavi süreleri, genellikle 18 aydan başlar ve 36 aya kadar sürebilir. Çocuğunuzun büyüdükçe ve gelişim gösterdikçe bu süreler farklı zaman dilimlerine dönüşebilmektedir. Çocuğunuzun ortodonti tedavisi süresi, kapsamı ve tüm detayları hakkında en doğru bilgiyi  hekiminiz verecektir.

Özge batmaz Ortodonti

Lingual Tedavi, Şeffaf Plak, Metal Diş Teli, Porselen Diş Teli, Damaklık, Ağız İçi Sabit Apareyler, Ağız İçi Hareketli Apareyler, Ağız Dışı Aparey, Estetik Diş Teli, Estetik Diş Teli, Ortognatik Ortodonti, Çocuk Ortodonti, Yetişkin Ortodonti, Düzeltici Ortodonti, Telsiz Ortodonti, Bonding Uygulaması, Lamina Porselen Kaplama

Özge Batmaz
ORTODONTİ TEDAVİ UZMANI

  • Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ankara’da

Yetişkinlerde diş teli takmak, daha düzgün bir gülümsemeye sahip olmanıza, ağız sağlığınızı iyileştirmenize ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte ağrılı ve pahalı diş tedavilerinden kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Artık Ankara’da diş teli takmayı seçen