Diş teli kaç yaşında takılır?

‘Diş teli kaç yaşında  takılır?’ sorusunun cevabı,  ortodontik tedavi görecek olan erişkinler  ve  çocuklarının tedavi ihtiyacı  için oldukça önemlidir. Bu yazıda ameliyata yani ortognatik cerrahiye ihtiyaç duymadan yapılan diş teli tedavilerini kapsamaktadır. Ortodontik tedavi her yaştaki insana uygulanabilmektedir.. Bazı bozukluklar her yaşta ortodonti ile  çözülebilirken,  bazıları ise ancak belli yaş dönemlerinde olabilir. Hastamızın yaşı bu tedavi için çok genç ya da ileri olabilir.

Diş Teli Ne Zaman Takılmalıdır?

Çocuklarda diş teli takılması için en uygun zaman 11-12 yaşlarıdır. Ancak kalıcı dişlerin çıktığı 7-8 yaşlarından itibaren bir diş hekiminin kontrolünde olması önemlidir. Eğer çocuğunuzun 11-12 yaş dönemi geçtiyse de  tel tedavisi planlanabilir. Ancak erken başlanması tedaviden elde edilen başarı oranını arttırır.

Çocuklarda Ortodontinin Avantajları Nelerdir?

Gelişimin devam ettiği döneminde ortodonti tedavisi çenenin düzgün bir şekilde gelişimini tamamlaması sağlar. Diş dizilimi istenen düzende olur. Ağızdaki kapanma güçlüğü sorunu çözüleceği için ağızdan solunum önlenmiş olur. Çarpık çıkan dişlere en baştan müdahale edilmiş olur. Bu tedavinin çocukluk döneminde tamamlanmış olması, ağız ve diş sağlığı açısından da önemlidir.

Çocuğum Ne Kadar Süre Diş Teli Takmalı?

Çocuk hastalarda ortodonti tedavisinin süresi, vakadan vakaya farklılık gösterir. Bu süre, problemin kendisine bağlı olduğu gibi çocuğunuzun ne kadar işbirlikçi ve uysal olduğuna da bağlıdır. Diş teli takma süresi, genellikle 18 aydan başlar ve 36 aya kadar sürebilir. Çocuğunuzun büyüdükçe ve gelişim gösterdikçe bu süreler farklı zaman dilimlerine dönüşebilmektedir. Çocuğunuzun ortodonti tedavisi süresi, kapsamı ve tüm detayları hakkında en doğru bilgiyi elbette tedaviyi uygulayan hekiminiz verecektir.

yetişkinlerde ortodonti tedavisi

Yetişkinlerde ortodonti tedavisi

Yetişkinlere Diş Teli Takılır Mı?

Ortodontik tedavi sadece çocuklar ve gençler için değildir, günümüzde yetişkin bir hasta ortodontik tedavi görmek için geç kalmışım olarak düşünmemelidir. Hastalarımızın büyük bir çoğunluğunu  yetişkin hastalar oluşturmaktadır. Yetişkinlere diş teli tedavisi için bir yaş sınırı olmayıp, ortodonti tedavisinde en önemli kriter hastanın ağız ve diş dokularının sağlık durumudur. Erişkin ortodonti tel tedavi öncesinde diş eti çekilmelerinin olup olmadığına bakılır. Buna bağlı olarak kemik kayıplarının olup olmadığına göre uygulanacak tedavi değişmektedir.

Diş telleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dişleriniz bir yandan düzelirken, siz gülümsemenizin keyfini çıkarın. Bu özel tedavi yöntemini sadece yeterli bilgi ve tecrübeye sahip ortodonti uzmanı uygulamaktadır.

Özge batmaz Ortodonti

Lingual Tedavi, Şeffaf Plak, Metal Diş Teli, Porselen Diş Teli, Damaklık, Ağız İçi Sabit Apareyler, Ağız İçi Hareketli Apareyler, Ağız Dışı Aparey, Estetik Diş Teli, Estetik Diş Teli, Ortognatik Ortodonti, Çocuk Ortodonti, Yetişkin Ortodonti, Düzeltici Ortodonti, Telsiz Ortodonti, Bonding Uygulaması, Lamina Porselen Kaplama

Özge Batmaz
ORTODONTİ TEDAVİ UZMANI

  • Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ankara’da

Yetişkinlerde diş teli takmak, daha düzgün bir gülümsemeye sahip olmanıza, ağız sağlığınızı iyileştirmenize ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte ağrılı ve pahalı diş tedavilerinden kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Artık Ankara’da diş teli takmayı seçen