Çıkarılabilir diş teli

Günümüzde teknolojinin değişmesiyle çıkarılabilir şeffaf plak diş teli olmadan ortondonti tedavisi yapılabilir. Diş telinin yerine kullanılan plakların şeffaf olması ve takıp çıkarılabilir olması size oldukça konforlu bir tedavi süreci sunar. Gözle fark edilemeyecek şeffaflıkta olması hasta adaptasyon sürecini olumlu etkiler. Yemek öncesi rahatlıkla çıkarılabildiği için, tel braket sistemindeki gibi kısıtlayıcı yeme alışkanlıkları gerektirmez. Plağınızı çıkararak diş fırçalamanızı yapacağınız için tedavinizden önce ki diş hijyen standartlarınıza aynı düzende devam edebilme olanağı sağlar. Tedavi sırasında ağrı, kanama, acı gibi durumlar görülmez. Sadece plağa adaptasyon süresinde birkaç saat dişlerde baskı hissetmek normaldir. Acısız bir yöntem olması tedavinin tercihinde en fazla öne çıkan avantajıdır.

Özellikle ergenlik döneminde diş teli kullanımına bağlı özgüven sorunları sıklıkla yaşanıyor. Oysa çıkartılabilir şeffaf plakların bu problemi ortadan kaldırabilen bir tedavidir. Bu nedenle şeffaf plak tedavi yönteminin en önemli avantajı da budur.

Çıkarılabilir Şeffaf Plak Ne Kadar Süre Takılır?

Ortodontik tedaviler uzun süren tedavilerdir. Hastalarımızın düzenli kontrolü gerektirir. Normal koşullarda kontroller aylık yapılır. Bazı durumlarda iki ayda bir kontrol yapılabilir. Çıkartılabilir şeffaf plaklarda tedavi planlaması en başta yapılmaktadır. Çıkarılabilir şeffaf plak tedavisi süresi diş teli tedavisine göre çok daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Ayrıca Şeffaf plak tedavi süresi hastadan hastaya değişkenlik gösterecektir. Şeffaf diş plak tedavisi ortalama olarak 12-18 ayda tamamlanır. Yani tedavi biter.  Fakat bu süre hastanın şeffaf plak kullanımına ve diş çapraşıklığı seviyesine göre azalma ya da artış gösterebilir. Invisalign kullanımı şeffaf plak tedavisi süresini doğrudan etkileyecektir.

Diş Teli mi? Şeffaf Plak mı?

Diş Teli mi? Şeffaf Plak mı?

Çıkarılabilir Şeffaf Diş Teli Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Çıkarılabilir Şeffaf Aparey, diş telinin alternatifi olarak uygulanan, estetik görünümü nedeniyle son zamanlarda oldukça sık tercih edilmeye başlanmış bir ortodonti yöntemidir. Dişlerde belli olmaması ve konforlu kullanımı nedeniyle hastaların öncelikli talebi bu yöntem olsa da her diş problemi için uygun görülmemektedir.

Hastanın tedaviye uygun olup olmadığına muayeneden sonra karar verilmekle beraber, hastaların şeffaf plak kullanabilmesi için gerekli bazı özellikler şöyledir;

  • Ağız, diş ve çene yapısının ortodonti tedavisine uygun olması,
  • Dişlerdeki çarpıklığın şeffaf plakla düzeltilebilecek seviyede olması,
  • Dişler arasındaki boşlukların çok büyük olmaması,
  • Çene kemiğine gömülü diş olmaması.

Çıkartılabilir Telsiz Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çıkabilen telsiz ortodonti tedavisi öncesinde diş hekimi hastanın bu işlem için uygun olup olmadığına bakar. Kişinin ağız ve diş yapısı çıkabilen şeffaf plak tedavisi için uygun olmayabilir. Bir engel olmaması durumunda uygulamanın ne kadar süreceği ve kaç tane şeffaf plak kullanılacağına karar verilir.

Planlama aşamasında dişlerin fotoğrafı çekilir ve ölçüleri alınır. Daha sonra diş plaklarının tasarım aşaması başlar. Çıkartılabilen ve telsiz şekilde düzeltme işlemi yapılırken hastaya şeffaf plaklar seanslar halinde verilir. Bu tedavide hastanın diş hekimine sıklıkla muayeneye gidecek vaktinin olması önemlidir. Şeffaf plak tedavisi sonrası geceleri dişlerin yeni yapısını desteklemek adına plakların kullanılması önerilebilir.

 

Özge batmaz Ortodonti

Lingual Tedavi, Şeffaf Plak, Metal Diş Teli, Porselen Diş Teli, Damaklık, Ağız İçi Sabit Apareyler, Ağız İçi Hareketli Apareyler, Ağız Dışı Aparey, Estetik Diş Teli, Estetik Diş Teli, Ortognatik Ortodonti, Çocuk Ortodonti, Yetişkin Ortodonti, Düzeltici Ortodonti, Telsiz Ortodonti, Bonding Uygulaması, Lamina Porselen Kaplama

Özge Batmaz
ORTODONTİ TEDAVİ UZMANI

  • Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ankara’da

Yetişkinlerde diş teli takmak, daha düzgün bir gülümsemeye sahip olmanıza, ağız sağlığınızı iyileştirmenize ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte ağrılı ve pahalı diş tedavilerinden kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Artık Ankara’da diş teli takmayı seçen