Ortodonti Tedavisine Kaç Yaşında Başlanır?

Ortodonti tedavisi; dişlerdeki yamuklukların ve çene kemiklerindeki konum bozukluklarının diş teli, damaklık yada şeffaf plak gibi aparatlarla düzeltildiği bir tedavidir. Ortodonti tedavisi, hem dişlerin hemde çene kemiklerinin konum bozukluklarının düzeltildiği bir tedavi olduğu için, hangi bozukluğu düzelteceğine bağlı olarak tedaviye başlama yaşında değişkenlik gösterir. Genellikle, çocukların dişleri kalıcı dişleriyle değiştirdikten sonra ortodontik tedaviye başlamaları önerilir. Yetişkinlerde ortodontik tedavi, dişlerin düzeltilmesi, çene hizalanması veya dişlerin eksik olduğu durumlarda implant ve protez kullanımı gibi farklı nedenler gerekir. Ortodonti tedavisine kaç yaşında başlanır sorusu ebeveynlerin en çok merak ettikleri konular arasındadır.

Ortodonti tedavisi kaç yaşında başlar?

Günümüzde “ortodonti tedavisine kaç yaşında başlanır “sorusuna verilecek en sağlıklı cevap genellikle dişlerin kalıcı dişlerle yer değiştirdiği yaklaşık 7-8 yaşlarından sonra başlanır. Kimi zaman da herhangi bir problem gözlemlenmese de, daha sonra meydana gelebilecek sorunların önceden belirlenebilmesi için altı ve yedi yaş aralığındaki çocukların bir ortodonti uzmanı tarafından muayene edilmesi kesinlikle tavsiye edilmektedir. Ancak, her çocuğun ihtiyaçları farklı olduğundan, ortodontik tedavinin başlama yaşı çocuktan çocuğa değişir. Bu nedenle, çocukların diş gelişimi ve düzenli kontrolleri önemlidir. Bir ortodontist tarafından görülmeleri oldukça önemlidir. Ayrıca, ortodontik tedavi sadece çocuklar için değildir, yetişkinler için de uygulanır. Tedavinin başlama yaşı kişinin dişsel sorunlarına ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir.

Sizlerin de çocuklarınızın diş gelişimi ve düzenli kontrolleri önemli olduğu için Ortodonti Uzmanı Özge Batmaz’la iletişime geçip, muayene olmanız önemlidir.

Ortodonti Tedavisinde İleri Yaş Sınırı Var Mıdır?

Son yıllarda oldukça popüler bir tedavi haline gelen ortodonti tedavisi, dişlere estetik bir görünüm kazandırmaktadır. Ayrıca bu tedavi her yaştan hastaya rahatlıkla uygulanabilmektedir. Hem yetişkin hem de çocuklar üzerinde kolaylıkla uygulanabilen ortodonti tedavilerinin süreleri hastaya ve hastanın ağız ve diş yapısına bağlı olarak değişmektedir. Ortodonti tedavisinde hangi yaş grubu olursa olsun hemen hemen bütün diş problemi yaşayan kişilere uygulanabilmektedir. Çapraşık, yamuk veya deforme olmuş dişlere uygulanmaktadır. Ortodonti tedavilerinde erken tedavi diş hekimleri için oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Ortodontik Sorunlar Nasıl Ortaya Çıkar?

Ortodontik sorunların ortaya çıkmasındaki en büyük etken genetik yatkınlıktır. Sadece annede, babada ve kardeşlerde değil uzak akrabalarda da var olan sorunlar bireyi etkileyebilmektedir. Genetik yatkınlık kadar süt dişlerindeki problemlerde ortodontik sorunlara yol açmaktadır (süt dişi çürükleri, erken süt dişi kayıpları veya sallanan süt dişlerinin zamanında çekilmemesi). Ayrıca, kötü alışkanlıklar başlığı altında toplanan parmak emme, ağız solunumu, kalem vs. ısırma, bebeklik yutkunmasının devam etmesi, uzun süreli emzik veya biberon kullanımı gibi durumlarda ortodontik sorunlara neden olmaktadır.

Ortodonti Uzmanı Ne Yapar?

Ortodonti uzmanı, diş, çene ve yüz bölgesindeki bozuklukları teşhis etmek ve tedavi etmek için eğitim almış bir diş hekimidir. Ortodontik tedavilerin eğitimi sadece 4 yıllık uzmanlık eğitimi sürecinde verilmektedir. 4 yıllık ortodonti uzmanlı eğitimini başarı ile tamamlayabilen ortodonti uzmanları, ortodontik tedavilerin uygulanması konusunda yetkin kişilerdir. Genellikle dişleri doğru bir şekilde hizalamak, ağızda doğru bir ısırık sağlamak ve estetik görünümü iyileştirmek için düzenli diş teli takma ve diğer ortodontik cihazlar kullanır. Bakınız: Ankara Ortodonti Uzmanı: Gülümsemenizi Mükemmel Hale Getirin

Özge batmaz Ortodonti

Lingual Tedavi, Şeffaf Plak, Metal Diş Teli, Porselen Diş Teli, Damaklık, Ağız İçi Sabit Apareyler, Ağız İçi Hareketli Apareyler, Ağız Dışı Aparey, Estetik Diş Teli, Estetik Diş Teli, Ortognatik Ortodonti, Çocuk Ortodonti, Yetişkin Ortodonti, Düzeltici Ortodonti, Telsiz Ortodonti, Bonding Uygulaması, Lamina Porselen Kaplama

Özge Batmaz
ORTODONTİ TEDAVİ UZMANI

  • Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ankara’da

Yetişkinlerde diş teli takmak, daha düzgün bir gülümsemeye sahip olmanıza, ağız sağlığınızı iyileştirmenize ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte ağrılı ve pahalı diş tedavilerinden kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Artık Ankara’da diş teli takmayı seçen