Eğri Diş Yamuk diş

Eğri Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğri diş tedavisi, dişlerin düzgün hizalanması ve doğru bir ısırık oluşturulması için uygulanan bir dizi prosedürü ifade eder. Ayrıca eğri diş düzeltmek, estetik kaygıların yanı sıra çiğneme fonksiyonları ve diş sağlığı açısından da önemlidir. Yaygın olarak kullanılan bazı eğri dişlerin düzeltme tedavi  yöntemlerinden bahsedelim.

Eğri Diş Düzeltme İçin Diş Teli Tedavisi

Diş teli tedavisi, en yaygın ve etkili eğri diş tedavi yöntemidir. Bu tedavi, dişleri düzgün hizalamak ve doğru bir ısırık sağlamak için metal veya şeffaf braketler ile birlikte teller kullanır. Uzman diş hekimi ortodontist Özge Batmaz, tel tedavisinin ihtiyaçlarınıza ve durumunuza uygun olarak size özel bir plan yapacaktır.

Şeffaf Plaklarla Eğri Dişlerin Düzeltme

Eğri dişlerin düzeltilmesi için şeffaf plaklar, popüler bir tedavi yöntemi olan şeffaf plak tedavisi veya diğer adıyla “şeffaf plaklarla ortodontik tedavi” olarak bilinen bir seçenektir. Bu tedavi yöntemi genellikle Invisalign® olarak adlandırılan ticari bir marka tarafından sunulmaktadır. Şeffaf plak tedavisi, özel olarak tasarlanmış şeffaf, çıkarılabilir plakların kullanılmasını içerir. Bu plaklar, dişlerinize uyumlu hale getirilir ve her iki çene üzerinde düzenli olarak değiştirilerek kullanılır. Her plak, hafifçe dişleri hareket ettirerek zamanla dişlerin pozisyonunu düzeltmeye yardımcı olur.

Plaklar, dişlerin üzerine takılır ve belirli bir süre boyunca kullanılır. Her bir plak, dişlerin pozisyonunu kademeli olarak düzeltmek için tasarlanmıştır. Bu tedavi genellikle estetik kaygıları olan yetişkinler arasında tercih edilir.

Şeffaf Plak Tedavisi Ankara Şeffaf

Bazı durumlarda, dişlerin düzgün hizalanabilmesi için diş ekstraksiyonu gerekebilir. Özellikle çok sıkışık veya büyük dişler varsa, diş hekiminiz veya ortodontistiniz bir veya daha fazla dişin çekilmesini önerebilir.

Eğri diş tedavisi, her bireyin durumuna bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ortodonti uzmanı Özge Batmaz size en uygun tedavi yöntemini belirlemek için muayene yapacak ve size özel bir tedavi planı oluşturacaktır.

Eğri Diş Oluşumunu Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Dişlerin yamuk  oluşumunu önlemek için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz.

 • Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak, diş aralarını temizlemek ve diş ipi kullanmak, diş ve dişeti sağlığını korumanın önemli bir parçasıdır.
 • Geçici dişlerde ortaya çıkan problemlerin erken tespiti ve müdahale edilmesi, Eğri diş oluşumunu engelleyebilir.
 • Parmak emme, emzik kullanımı veya sürekli sallanan baş gibi alışkanlıklar, çene yapısının ve dişlerin düzgün gelişimini etkileyebilir.
 • Yüz ve çene travmaları, dişlerin kaymasına veya yerinden çıkmasına neden olabilir. Bu tür travmalardan korunmak için uygun koruyucu ekipman kullanılmalı ve riskli aktivitelerde dikkatli olunmalıdır.
 • Dişlerde hafif bir yamukluk veya uyumsuzluk fark edildiğinde, erken dönemde ortodontik tedaviye başlanabilir.
 • Diş hekiminizin düzenli kontrollerine gitmek, diş ve dişeti sağlığınızı takip etmek ve potansiyel Eğri diş sorunlarını erken tespit etmek için önemlidir.

Eğri diş oluşumunu tamamen önlemek her zaman mümkün olmayabilir, ancak yukarıdaki önlemleri uygulayarak oluşma riskini minimize etmek mümkündür.

Eğri Diş Neden Olur?

Dişlerinizin yamuk bir şekilde çıkmasına bazı durumlar sebep olabilir. Dişlerinizin oluşumu sırasında ağız ve çene yapınızda yeterli alan yoksa yeni çıkan dişler önceden çıkan dişleri ileri veya geri doğru itebilir. Ya da yeni çıkan dişler çıkarken yeterli alan bulamadıkları için eski dişlerin biraz önünde veya arkasında çıkabilir.

 • Genetik etkenlerde dişlerin yamuk bir şekilde çıkmasına yol açabilir.
 • Çene yapısına zarar verecek hareketler ya da dış etmenler dişlerinizin yamulmasına yol açabilir.
 • Dişlerinizde meydana gelen kırılmalar, sürekli olarak ağızdan nefes alıp vermek dişlerinizin yamuk ve çarpık şekilde çıkmasına neden olabilir.
 • Bebekler yeni dişler çıkarırken parmaklarını emerlerse çıkan dişlere baskı yaparak onların yamuk bir şekilde çıkmasına neden olabilir.
 • Dil ile yeni çıkan ya da çıkacak olan dişlerle oynanması durumunda dişler yamuk bir şekilde çıkabilir.
 • Çocuk yaşlarda çıkan süt dişlerinizi zamansız kaybetmeniz yeni çıkan dişlerin yamulmasına yol açabilir.
 • Diğer dişlere göre daha büyük şekilde çıkan dişler diğer dişlerin yamuk çıkmasına yol açabilir.

Eğri dişlerin oluşumunda genellikle birden fazla faktör etkili olabilir. Her bireyin durumu farklı olabilir. Bu nedenle Ankara ortodontist Özge Batmaz, eğri diş oluşumunu etkileyen spesifik nedenleri belirlemek ve uygun tedavi planını oluşturmak için değerlendirme yapacaktır. İnstagram 

Özge batmaz Ortodonti

Lingual Tedavi, Şeffaf Plak, Metal Diş Teli, Porselen Diş Teli, Damaklık, Ağız İçi Sabit Apareyler, Ağız İçi Hareketli Apareyler, Ağız Dışı Aparey, Estetik Diş Teli, Estetik Diş Teli, Ortognatik Ortodonti, Çocuk Ortodonti, Yetişkin Ortodonti, Düzeltici Ortodonti, Telsiz Ortodonti, Bonding Uygulaması, Lamina Porselen Kaplama

Özge Batmaz
ORTODONTİ TEDAVİ UZMANI

 • Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ankara’da

Yetişkinlerde diş teli takmak, daha düzgün bir gülümsemeye sahip olmanıza, ağız sağlığınızı iyileştirmenize ve özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte ağrılı ve pahalı diş tedavilerinden kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Artık Ankara’da diş teli takmayı seçen